jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » Nadgryzione ogony neonow!!
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

Nadgryzione ogony neonow!!

27.12.2010, 18:42 punkes77 pisze
user
Witam wszystkich! mam taki problem a w sumie zaczęło się to tak: kupiłem 6 neonów i 2 zmienniaki wielobarwne, po dwóch dniach jeden padł- był bez płetwy ogonowej, po trzech dniach padły jeszcze dwa(raczej platlki ich nie oskubały(chyba)). Po tygodniu dokupiłem 4 neony, 4gupiki, teraz minął tydzień i dziś rano znów zauważyłem u 3 neonów podgryzione płetwy:( Zauważyłem też ze jeden gupik"wariuje" tzn.staje nieruchomo(jak helikopter), kładzie się na boku i z impetem wyskakuje do góry atakując napotkaną rybę przy czym wydaje mi się że podskubuje je. Czyżby to był on?? dlaczego?? jak tego uniknąć?? Niestety jeszcze jedna rzecz mnie niepokoi a mianowicie rybki (oprócz neonów) podpływają do rośliny i tak jakby chciały się od niej wybić-jak na trampolinie. Czy to jest normalne?? Pierwszy raz się z tym spotykam! Z góry dziękuje za jakieś info. Pozdrawiam


27.12.2010, 21:18 Marcin pisze
user
To co piszesz o rybach - że się odbijają od roślin to nie jest normalne zachowanie. Wg. mnie to że ryby ocierają się o rośliny (prawdopodobnie też o inne przedmioty, kamienie, korzenie, itp.) może świadczyć o jakiejś chorobie. Może ospa, pleśniawka, może jakieś inne pasożyty, ciężko określić. Przyjrzyj się dobrze rybom czy nie widać na skórze jakichś plam, nalotu, uszkodzeń, itp. Czy te obgryzione płetwy to faktycznie od pogryzienia, czy może są uszkodzone właśnie przez jakieś pasożyty?
Standardowo w takiej sytuacji powinieneś sprawdzić podstawowe parametry wody. Jak często robisz podmiany? Warto zainwestować nawet w jakiś prosty zestaw do testów wody np taki jak ten, którym możesz w łatwy sposób zbadać wszystke podstawowe parametry, czyli ph, twardości, azotany i azotyny. Może to pomoże ustalić przyczynę choroby.


28.12.2010, 17:51 punkes77 pisze
user
Witam, dzięki za odpowiedź! Wodę podmieniam raz w tygodniu 15% a co drugi tydzień 20%, parametry wody ok!!! rybkom od kilku dni przyglądam się intensywnie i nic nie zauważyłem!(oprócz tych skoków), ale to co zobaczyłem dziś rano ścięło mnie z nóg:( a mianowicie jedna z platek bezwładnie poruszała się góra i dół, trochę machała płetwami bocznymi i ogonową, ale nie potrafiła się utrzymać w równowadze, przełożyłem ją do osobnego akwa, podkręciłem temperaturę, ale chyba nic z tego nie będzie:( a po powrocie z pracy moim oczom ukazał się gupik pływający brzuchem do góry, bez płetw bocznych i płetwy grzbietowej a w "brzuchu" miała jakby wgniecenie i dziurę wielkości zapałki-pokryta była miejscami jakimś białym nalotem!!! ospa raczej odpada bo plamek nie dostrzegam, pleśniawka?? hmm w 8h chyba nie zabije i nie "pożre" rybie płetw!! nie wiem co o tym myśleć... brak mi pomysłów... Pozdrawiam!


11.01.2011, 07:33 punkes77 pisze
user
Witam, temat z poza tematu ale może być mi pomocny!! Otóż wczoraj na discovery oglądałem(nie od początku-czekam na powtórkę) program z cyklu "czego nie widzi ludzkie oko" a mianowicie chodziło o ślimaki które roznoszą jakieś bakterie, które z kolei atakują ryby tzn. mózg ryb, ja zauważyłem w swoim akwa wczoraj mnóstwo małych skorupiaków, prawie niewidocznych:( I to co wczoraj mówili o tym jak takie rybki się zachowują po takim ataku tych bakterii pasowało by do przypadku mojego zmienniaka, który pomimo moich starań odszedł:( zauważyłem też wczoraj że jak te bezkręgowce powyłaziły to jeden z gupików też zaczął odbiegać od normy:( Czy to może być od ślimaków?? Wczoraj czytając gatunki ryb które jedzą ślimaki, ale wątpię bym mógł trzymać np. bocję wspaniałą z neonami, hmm może może bocja karłowata?? albo może lepiej helenkę wpuścić?? nie chcę stracić tych rybek!! POMOCY!! dodam jeszcze że: no3,no2,gh i ph jest ok jedynie kh troche za niskie ale pracuje nad tym, temperatura 25stC(standardowo cały dzień chodzi grzałka) filtr chodzi 24H na dobę(wyłączam tylko przy wymianie włókniny), oświetlenie 10-12H, pokarm 2-3 razy w zależności od zmian na które pracuję ale w małych ilościach żeby wszystko zjadły.


15.05.2024, 07:55 Reklama pisze
user
Odpowiedz