jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Choroby ryb » Forum » Padające ryby - pomocy!
rejestracja przypomnienie hasła
Choroby ryb

Choroby ryb

Ryba zachorowała? Nie wiesz co to za choroba? Zapytaj, poczytaj.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy96 członków 131 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
06.03.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (59) gucio gucio (33)
Odpowiedz

Choroby ryb

Padające ryby - pomocy!

24.01.2011, 23:09 KSUfKm pisze
user
Witam wszystkich na forum. Od około 4 miesięcy posiadam akwarium. Staram się wszystko robić tak jak być powinno niestety nic mi nie wychodzi. Moje akwarium ma 63 litry. Mam w nim kilka (podobno) prostych w hodowli roślinek które dostałem od kolegi. Obsada akwarium w chwili obecnej jest następująca: 4 danio, 2 otoski, 3 gupiki, 5 kirysków, 3 platynki, 2 mieczyki. Każda z odmian rybek zamieszkuje inne miejsce w akwarium i nie wchodzą sobie w drogę. Rybki karmie suchą karmą w płatkach TetraMin a kiryski opadającą karmą Tropical. Raz w tygodniu dostają mięsko dla rybek (mrożonka). Parametry wody sprawdzam przy pomocy testerów w paskach i wydaje się być wszystko ok. Raz w tygodniu podmieniam około 1/4 wody.

Problem jest następujący: co kilka-kilkanaście dni pada mi jakaś rybka. Zazwyczaj są to danio lub otoski. Zdażyło się też że padła mi platka i kirysek. Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną. Rybki są bardzo żywotne, chętnie żerują. Ostatnim rybką które padły postanowiłem się lepiej przyjżeć. Z obserwacji wydaje mi się że mają one zaczerwienienia pod skórą wkoło skrzeli. Danio który ostatnio zdychał zachowywał się tak jakby nie mógł oddychać. Ktoś powiedział mi że może to być pleśniawka albo jakieś bakterie więc robiłem rybą kąpiele stosując leki: CMF firmy Tropical oraz FMC firmy Zoolek. Niestety nie rozwiązało to problemu. Leki te oczywiście stosowałem w odstępach czasowych wymieniając kilka razy wode między jednym a drugim lekiem. Dodam że temperatura wody w akwarium to 25 stopni. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale na roślinach które mam w akwarium pojawiają się takie jakby wypalone dziury a niektóre wyglądają jakby gniły. Ciekawe jest to że pomimo tego bardzo się rozrastają i wypuszczają nowe odnóżki.

Czy ktoś ma jakieś pomysły co to może być? Są okresy że przez 2-3 tygodnie wszystko jest ok poczym nagle pada jakaś rybka która jeszcze dzień wcześniej zachowywała się zupełnie normalnie.


25.01.2011, 14:40 mephisto13 pisze
user
Możesz podać coś wiecej o wyposażeniu akwarium i wyniki testów?
Robiłeś może testy wody do podmianki?

Ewentualnie radziłbym ci żebyś zrezygnował z chemii, czyli preparatów antybakteryjnych tylko spróbował ponieść temperaturę wody do 27 *C i dodoać soli akwarystycznej ale nie pamiętam jaka wartość przysługuję na 63L.

Mam jeszcze jedno pytanko czy rybki trzymają się blisko tafli wody i przy wlocie do filtra?


25.01.2011, 17:24 KSUfKm pisze
user
Jeśli chodzi o wyposażenie akwarium to jest podstawowe: grzałka z termostatem + filtr Magi 380 firmy Resun 7w, 380 l/h, jest to zwykły filtr z gąbką w środku. Jeśli chodzi o testy wody to NO3 ok 35, NO2- 0, GH między 14 a 21, kh ok 8, ph ok 7,2. Po podmiance wody NO3 spada praktycznie do 0. Co do rybek to raczej pływają po całej powierzchni akwarium, a jeśli chodzi o otoski (dzisiaj padł kolejny) to często siadały na filtrze.


25.01.2011, 18:56 mephisto13 pisze
user
Otoski nie lubią zbyt dużego stężenia NO3- poniżej 20. Moje rybki trzymają się blisko wlotu do filtra jak stężenie NO3-zaczyna przekraczać 40 dla roślinek to oki.

Zastanawiam się czy twój filter wydala filtrować wodę? Masz może wodę lekko mentną?
Ile razy dziennie karmisz rybki?

Bo ja miałem filtr Fluval U2 (400L/h) w 64L akwarium i nie dawał sobie rady :( Teraz zastosowałem filtr kubełkowy zewnętrzny Fluval 104 (480 L/h) i już jest poprawa :)


25.01.2011, 19:01 darekbylak pisze
user
witam
najpierw kup sobie dobre testy kropelkowe, a te do szuflady i dopiero zacznij sie martwic


25.01.2011, 20:08 KSUfKm pisze
user
Rybki karmię dwa razy dziennie: rano płatkami na powierzchni, wieczorem opadającą karmą dla kirysków.

Jeśli chodzi o testy to które z tych współczynników są najważniejsze w mojej sytuacji? Niestety nie stać mnie żeby jednorazowo kupić kilka osobnych testów na każdy z tych parametrów.


25.01.2011, 20:39 mephisto13 pisze
user
Proponuję je karmić raz dziennie, a co do pokarmu dennego nie ma konieczności karmić codziennie ponieważ zawsze jakaś cząstka płatków odpada na dno.

Podstawowe testy jak dla mnie są: NO2-, NO3-, NH3/NH4+. Te zwiąki wpływają na cykl azotowy w wodzie. NH3+bakterie=NO2- pózniej NO2- +bakterie=NO3- później NO3- jest wchłaniane przez roślinki jako nawóz :) Najbardziej niebespieczne jest NO2- i NH3/NH4+ według mnie.


25.01.2011, 21:17 KSUfKm pisze
user
Zacznę chyba jednak od zakupu porządnego, markowego filtru i ślimaka ampularie żeby oczyścił trochę akwarium. Odczekam z dwa tygodnie i wtedy sprawdzę wodę tymi testerami o których mi pisaliście.

Bardzo dziękuję za porady, dam znać za jakiś czas jakie są efekty.


26.01.2011, 12:30 dzygi pisze
user
Miałem tak samo gdy miałem filtr wewnętrzny, no3 miałem a poziomie ponad 50,
od czasu jak kupiłem filtr kubełkowy (Eheim Professionel 3 250 (2071)) problemy zniknęły, podmieniam wodę raz na miesiąc + czyszczenie filtra (gąbek) i rybki mają jak w raju żyją, umieranie zostawiłem starości.

Pozdrawiam

12.05.2024, 21:40 Reklama pisze
user
Odpowiedz