jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Offtopic czyli luźne rozmowy » Forum » problem z glonami i podłożem
rejestracja przypomnienie hasła
Offtopic czyli luźne rozmowy

Offtopic czyli luźne rozmowy

W tej grupie można porozmawiać na tematy luźno związane lub nie związane z akwarystyką

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy35 członków 67 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
11.05.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (45) Latifa Latifa (33)
Odpowiedz

Offtopic czyli luźne rozmowy

problem z glonami i podłożem

27.01.2012, 21:40 PAWWAL21 pisze
user
Witam,

założyłem swój pierwszy zbiornik w życiu i mam nadzieje że znajdę tutaj dużo pomocy od doświadczonych akwarystów.
Mam problem który powstał po około 2 miesiącach podłoże które posiadam zaczęło zmieniać barwę białe kamyki zaczęły żółknąć no i na czarnych też zaczął powstawać jakiś czy jest to spowodowane pożywieniem które opada na dno i tam gnije czy jest jakaś inna przyczyna takich zmian jak sobie z tym poradzić? Drugi problem polega na tym że na szkle pojawiają się zielone plamki wiem że to glony ale wydaje mi się że dość szybko zaczęły się pokazywać myślałem że filtr jaki posiadam (HAILEA BT-700) i gibbiceps poradzi sobie z tym ale się myliłem. od czasu założenia nie wymieniałem węgla aktywnego w filtrze (w sumie jak często go wymieniać) płukałem tylko gąbkę która się w nim znajduje temperatura w akwa to 25 26 stopni sztuczne oświetlenie 2 świetlówki 18W które śmigają około 12 do 14 godzin dziennie.

Proszę o porady z góry dziękuje za pomoc


Ostatnio edytowane: 27.01.2012, 21:40

27.01.2012, 23:46 thomas531 pisze
user
Co do glonów to niestety jest to zmora każdego akwarium, częste podmiany wody (raz w tyg 1/3 objętości), dbanie o czystość podłoża, zmniejszenie natlenienia i długości czasu oświetlania mogą zmniejszyć ilość glonów. oświetlenie około 10h spokojnie wystarczy,jeżeli chodzi o podłoże to rozkładające się resztki powodują zmianę koloru podłoża zwłaszcza widoczne przy białym żwirku,ważne jest dlatego odmulanie dna i zbieranie nadmiaru resztek, oraz karmienie odpowiednimi ilościami pokarmu w stosunku do obsady, najlepiej napisz jakie masz akwarium, ile litrów,jakie podłoże, ile roślin i ryb


27.01.2012, 23:50 thomas531 pisze
user
widzę po fotkach że białe to grys, jest nie odpowiedni i wyjmij go, po pierwsze powoduję zmianę twardości wody, po drugie jest ostry i będzie ranił ryby denne i korzenie roślin przy sadzeniu, najlepszy jest drobny 1-3mm, ja używam kwarcowego,1-2mm i bardzo dobrze sprawuje się


28.01.2012, 00:01 gucio pisze
user
witam !!!!!
moze zaczne tak najprosciej i zrozumale jak sie da wytlumaczyc
1.
jezeli chodzi o podloze to po jakims czasie czy to na czarnym czy to na bialym podlozu zaczynaja pojawiac sie glony ,osady czy inne zanieczyszczenia ktore trzeba regularnie czyscic zeby osad ktory opada na dno czy to karma dla rybek
(pamietaj karmiac rybki stosuj male porcje ktore zostana zjedzone odrazu przez rybki pokarm ktory opadnie i nie zostanie zjedzony zacznie sie tam psoc lepiej karmic rybki czesciej a mniejszymi porcjami)
czy tez odchody rybek nie zalegal na nim gdyz moze doprowadzic to do inwazji glonow grzybow czy tez plesni z ktorymi czesto trzeba dlugo walczyc zeby sie ich pozbyc.
nie wiem jakiego rodzaju masz podloze ale jesli to zwir to kup sobei odmolacz do zwirku to chyba najprostszy sposob pozbycia sie zaniczyszczen z niego.
2.
jesli chodzi o nalot na szybie tak to glony i sam z niej nie zejdzie a tym bardziej nie zrobi to za ciebie twoj filtr nie zaleznie jakiej firmy bys posiadal
szyby trzeba czyscic samemu uzywajac skrobaka do szyb
(ktory mozesz nabyc w kazdym sklepie zoologicznym z rybkami odmolacz tez tam dostaniesz)
ja robie to 2 do 3 razy w tygodniu ale jesli ty zrobisz to przynamniej raz w tygodniu tez bedzie dobrze
3.
wegiel aktywowany powinnes go juz wyciagnac i juz go nie wkladaj wiecej wegiel stosuje sie najczesciej po kuracjach leczniczych rybek czy tez roslin do usowania szkodliwych zwiazkow z wody ktore pozostawione mogo bardziej zaszkodzic niz pomoc w twoim akwa,l pozostawiony w filtrze na dlugi czas 1 do 2 tygodnie dobrze spelnia swoja funkcje wychwytujac szkodliwe sobstancje ale pozostawiony na dluzej oddaje je spowrotem dlatego nie stosuj wegla miesiac czy dluzej
4. oswietlenie skroc czas dzialania bo to tez jest przyczyna powstawania plagi glonow
tak jak twoje roslinki glony rowniesz potrzebuja swiatla do zycia
to tak na wstepie
powiedz mi tylko czy urzywasz jakichkolwiek preparato, nawozow w swoim akwa czy to dla rybek czy to dla roslin
czy robisz jakie kolwiek testy wody jesli chodzi o mikro makro elementy w wodzie Fe, PO4,NO2,NO3,GH, KH,pH,K
co kolwiek ????

pamietaj w twoim akwarium nic samo sie nie zrobi trzeba poswieci troche czasu zeby twoje roslinki,rybki i ty sam byl zadowolony z wyglodu i jakosci zycia w twoim akwa :)

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

28.01.2012, 00:03 gucio pisze
user
o kolega thomas531 mnie ubiegl a ja sie tak meczylem :)

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

28.01.2012, 00:35 thomas531 pisze
user
glony z szyb najlepiej usuwa się gąbką kuchenna do mycia naczyń tą szorstką stroną, wszystkie schodzą i nie rysuje szyby, teraz spojrzałem na fotki, niestety masz bardzo mało roślin które odżywiają się NO3 co jest efektem rozkładu resztek organicznych w podłożu,niestety jest to najlepszą pożywką dla glonów, im więcej NO3 w wodzie tym lepiej rosną glony, jak kolega wyżej pisał dobrze jest zrobić testy wody , dla początkującego polecam test 5 w 1 firmy JBL, łatwy w użyciu i tabelka z oznaczeniami kiedy jest dobrze i kiedy źle, co do nawozów odradzam stosowanie w płynie bo to główna przyczyna glonów u niedoświadczonych akwarystów, jak byś chciał już jakiś to kilki torfowo glinne które umieszcza się w podłożu pod korzeniami, nie wydzielają substancji odżywczych do wody, ja niestety z powodu dużej liczby roślin które musiały się zaaklimatyzować używałem w płynie i teraz widzę że czekam mnie walka z glonami :D:D


Ostatnio edytowane: 28.01.2012, 00:40

28.01.2012, 01:13 gucio pisze
user
wspolczuje !!!
ale jesli chodzi o nawozy w plynie sam stosuje nawozy z linni EASY LIFE i jesli sie nie leje nawozow bezumiaru i bez uprzedniego sprawdzenia wody(do podmianki) nie bedzie problemu z glonami nawet z nawozami w plynie
takie moje skromne zdanie :)

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

28.01.2012, 01:22 thomas531 pisze
user
tak tylko to już dla trochę obeznanych z tematem, ja używam plant gro flora care, zrobię większą podmianę wody żeby zmiejszyć ilość nawozu i będzie ok, na szczęście pierwsze oznaki glonów pojawiły się tylko na szybach


28.01.2012, 01:22 thomas531 pisze
user
Post usunięty


Ostatnio edytowane: 28.01.2012, 01:22

28.01.2012, 12:40 PAWWAL21 pisze
user
ja rozumiem że glony same nie znikną że muszę szybki ogarnąć i dno także ale chodzi o czas wydaje mi się że bardzo szybko się pojawiły (thomas531 dzięki za rade faktycznie schodzą szybko od gąbki). OK wytargam ten węgiel ale co w zamian gdzieś dorwałem wkłady na zamówienie do tego filtra i to jest zestaw w postaci węgla aktywnego i gąbki nie wiem w ogóle czy ten filtr jest ok bo był w zestawie jaki dostałem w prezencie i stąd pierwszy zbiornik jaki założyłem może zmienić filtr na jakiś inny jakaś rada w tym temacie? Nie używam żadnych preparatów do akwarium nic tam nie wlewam. testów też żadnych nie robię ale chyba coś kupie bo moczarka mi pada żółknie i nic już nie można z nią zrobić zresztą i tak chce z niej zrezygnować bo powstają boczne odrosty co mi się nie podoba trawa jaką posiadam też listka żółkną ale pojedyncze tylko zamierzam dokupić roślinek ale najpierw chcę dorwać korzeń i go włożyć do środka potem dopiero roślinki i jeszcze jakieś rybki dorzucę


08.05.2024, 21:25 Reklama pisze
user
Odpowiedz