jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Aranżacja akwarium » Forum » Żwir czy piach jako podłoże?
rejestracja przypomnienie hasła
Aranżacja akwarium

Aranżacja akwarium

Wystrój akwarium, ozdoby, rozplanowanie, tło.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy16 członków 38 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
24.05.2010

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

bielu bielu (5) Piotrek Piotrek (4)
Odpowiedz

Aranżacja akwarium

Żwir czy piach jako podłoże?

10.01.2011, 21:14 misiek085 pisze
user
witam co jest lepsze w akwa żwir czy piach
co lepiej dla ryb i roślin?????
obecnie mam żwir ale widziałem kilka baniaczków z piachem i bardzo mi się podobają ,wiec zacząłem się zastanawiać nad zmiana...




zdjecia na profilu sa nieaktualne przepraszam pracuje nad tym

???

10.01.2011, 21:35 mephisto13 pisze
user
misiek085 pisze:
witam co jest lepsze w akwa żwir czy piach
co lepiej dla ryb i roślin?????
obecnie mam żwir ale widziałem kilka baniaczków z piachem i bardzo mi się podobają ,wiec zacząłem się zastanawiać nad zmiana...


To zależy jakie rybki chcesz trzymać i od roślin które zamierzasz umieścić.
Też się kiedyś zastanawiałem nad tym ale zostałem przy żwirku


Ostatnio edytowane: 10.01.2011, 23:22

10.01.2011, 21:54 rainbow pisze
user
moim zdaniem piach ładnie wygląda i to jest tylko jego zaleta , rośliny szałowo rosnąć nie będą , i jak masz piasek musisz często zbierać kupki rybek z dna bo bo kilku dniach nie będzie ładnie , ale to tylko moje zdanie , piasek bardziej pasuje do ryb takich jak muszlowce , księżniczka z burundi , ogólnie do pielęgnic...


18.01.2011, 07:24 PYREK pisze
user
Ja mam piach na dnie akwarium. Rośliny rosną rożnie, niektóre dobrze niektóre źle. Jak zakładałem akwarium to nie miałem za bardzo porównania. Teraz zastanawiam się dlaczego tak wielu akwarystów wybiera żwirek. Może posiadacze żwirku niech wypowiedzą się na temat tego dlaczego nie piasek. Ja polecam piach z kilku powodów: po pierwsze ładnie wygląda, po drugie lepiej widać zanieczyszczenia które można dokładniej sprzątnąć, po trzecie akwarium jest jaśniejsze, a przez to nie ma potrzeby wstawiania mocnego oświetlenia bo światło nie ginie w żwirku tylko odbija się od piasku. Może jednak na żwirek lepiej przejść, ale potrzebuję argumentów. POZDRAWIAM


18.01.2011, 19:08 gosc pisze
user
W piasku tworzą się strefy beztlenowe i podziemne części roślin gniją, stąd marność we wzroście. Ponadto trudniej im się ukorzenić, bo ziarna są małe i gorzej przylegają do struktury korzenia.
Akwarium rzeczywiście wydaje się jaśniejsze (choć nie oznacza to zaraz, że stosunek watów na litry się zwiększa), ale prawda jest taka, iż większość ryb wymaga ciemnego podłoża, na którym czują się bezpieczniej. Jak wspomniał rainbow, piasku używa się przy pielęgnicach z jezior Malawi i Tanganika, bo akwaria z nimi są raczej skąpe w roślinność, a i jest to naturalne podłoże w ich biotopie.
Istnieje jeszcze jedna kwestia, odnośnie ryb zbierających pokarm z dna: małe ziarenka mogą być przez nie pochłaniane a niestrawione zalegają w żołądku.


03.03.2012, 03:34 Doktorek pisze
user
Cytat:
odnośnie ryb zbierających pokarm z dna: małe ziarenka mogą być przez nie pochłaniane a niestrawione zalegają w żołądku.

Wnioskując z tej teori można by mylnie stwierdzić że ryby denne - czyli tam też się odrzywiające są skazane na "zaleganie ziarenek piasku w żołądku" Wiemy że istnieje wiele gatunków ryb np. z rodziny piskorzowatych, kiryskowatych, sumowate, itd. które żyją właśnie w takim środowisku i także na dnie piaszczystym. Spojrzeć wystarczy na preferencje środowiskowe rym, niektóre wrecz wymagają takiego środowiska, a choćby z tej racji że:
mają delikatne wąsiki które uszkadzają sie na twardszym kamienistym dnie,
lub lubią się zakopywać w dnie,
albo rozkopują je w poszukiwaniu pokarmu

Więc Niektóre ryby są zwyczajnie stworzone do tego środowiska, a także są to stworzenie przystosowane do odfiltrowywania pokarmu z wody więc nie powinno im grozić owe "zaleganie drobinek piasku" więc Sumując jest to dla mnie raczej zbagatelizowana i nieco zbędna obawa.


03.03.2012, 08:46 thomas531 pisze
user
Proponuje kompromis po między piaskiem a żwirem i wybrać kwarcowy o granulacji 1-2mm, jest na tyle drobny że wyglądem przypomina bardziej piasek i na tyle gruby że rośliny dobrze rosną, sam piasek może i ładnie wygląda ale przy roślinach mogą tworzyć się strefy beztlenowe przy korzeniach co spowoduje śmierć rośliny,u mnie często drobiny dostawały się do filtra co załatwiło mi ich kilka,odmulanie nie jest komfortowe ponieważ jest na tyle lekki że wciągany jest z wodą i trzeba robić to bardzo ostrożnie, wydajna filtracja to podstawa inaczej wszystkie zanieczyszczenia będą zalegać na dnie co bardzo brzydko wygląda.co do połykania drobnego żwiru i piachu to ryby są do tego przystosowane i nie połykają, wystarczy przyjrzeć się podczas karmienia jak skutecznie odfiltrowują pokarm wyrzucając to co nie jadalne wraz z wodą przez pokrywy skrzelowe, głównie denne ryby, albo po prostu wypluwając drobiny. w tej chwili mam żwir 1-2mm i rośliny rosną bardzo dobrze, ryby nie mają problemu z przekopywaniem,ziarenka są na tyle ciężkie że od razu opadają na dno, co do odmulania to nie wiem ponieważ nie robię tego wcale,zresztą nie miał bym nawet jak :D:D


05.03.2012, 19:26 basta26 pisze
user
Witam!!! bede wkrotce zmienial aranzacje akwarium mam sztuczne ozdoby i chce zmienic na bardziej naturalne srodowisko jakis korzen mam kamyszki jako podloze o wielkoscin mniej wiecej 4 na 5 mm czy lepiej zostawic kamyszki czy piasek czy jakis zwirek ??
dzieki!!!


05.03.2012, 23:43 thomas531 pisze
user
pisałem wyżej :D te kamyczki co masz są dość grube i nie bardzo nadają się dla ryb dennych


24.07.2012, 10:58 repcak008 pisze
user
Hej ! no właśnie zaczynam się poważnie zastanawiać nad zmianą na piasek, bo trzymam wyłącznie w moim akwa pielęgnice zebry. Roślinę mam jedną, ale pleciona na korzeniu (Anubias?) dlatego pozostaje pytanie dotyczące odchodów. Czytałem że szybko się brudzi i to jest wada tego podłoża... boję sie zmieniać bo nie wiem czy po paru tygodniach (choć częstego czyszczenia) między dekoracjami będą pozostawać nie miłe niespodzianki po moich rybkach. Co o tym sądzicie ?


28.04.2024, 09:40 Reklama pisze
user
Odpowiedz