jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » Kosiarki z Kiryskami...
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

Kosiarki z Kiryskami...

11.08.2013, 18:36 Koder pisze
user
Witam.
Tak jak w temacie, a konkretniej mam z tym problem. Na temat upodobań pokarmowych kosiarek wyczytałem sporo i uznałem, że mogę, a raczej muszę je kupić, ponieważ już nie dawałem sobie rady z glonami.
Kupiłem więc 2 szt. (wiem, troszkę mało, ale i tak... z resztą czytajcie dalej), początki były bardzo obiecujące. Ryby szybko się zadomowiły i zaczęły wycinać nitkowate (i nie tylko) glony. Jak się niebawem okazało, zajęły się nie tylko glonami. Zaczęły mianowicie oskubywać płetwy ogonowe kirysków. 2 z nich (najmniejsze sztuki) zostały zamęczone na śmierć i oskubywane nadal z pozostałych płetw. Zostały mi 4 kiryski. Jeden z nich jest już praktycznie bez płetwy ogonowej (zeżarta aż do ciała), pewnie niedługo pożyje.
Co o tym myślicie? Dlaczego kosiarki ogryzają kiryski, skoro jakieś tam glony nadal rosną? Poza tym ryby karmione są systematycznie różnymi rodzajami pokarmów, a z tego co wyczytałem kosiarki nie gardzą pokarmami płatkowanymi, kawałkami mięsa itp. (co zresztą zauważyłem podczas karmienia.
Jak myślicie, pozbyć się ich?
Mam w akwarium skalary - kosiarki nie dobierają się do nich na razie, ale kto wie... kiedy zabraknie kirysków...


12.08.2013, 12:48 zoja44 pisze
user
Witam.
Jestem ogromnie zaskoczona,że kosiarka tak się zachowuje.Mam Akwarium 112l i kiryski są razem z kosiarkami i nic podobnego nie ma miejsca.Musisz poobserwować bo to może jakieś inne ryby obgryzaja Ci kirysy.Pozdrawiam


12.08.2013, 14:41 Koder pisze
user
Witam.
Dziękuję za zainteresowanie i radę.
Problem w tym, że w akwarium nie ma wielu gatunków ryb.
Od Lutego tego roku żyły sobie w nim spokojnie kiryski, glonojady i skalary.
Nic się nie działo do czasu kiedy 3 tygodnie temu kupiłem te kosiarki.
Niemniej jednak oczywiście będę bacznie obserwować.


Ostatnio edytowane: 12.08.2013, 16:13

12.08.2013, 23:23 simarol pisze
user
najpierw ustal skąd te glony - aby je wyeliminować - a co do kosiarek to sie nie znam na tych rybach.mam akwarium ponad 16 miesięcy i nigdy nie miałem glonów a mam 3 akwaria :) pozdrawiam


15.08.2013, 13:30 Lidiana_84 pisze
user
Hej Koder :) Mam kosiarki i kiryski razem. Nie obserwuję agresji w akwarium. Kosiarki ganiają się między sobą :) Ja stawiam na skalary, urosły i rządzą. Pozdrawiam. Daj znać jak dalsze obserwacje :)


16.08.2013, 14:49 Koder pisze
user
Cześć Lidiana_84 :-) Już zaczynam wątpić. Kiedy siedzę przed akwa i staram się cokolwiek zaobserwować - nic się nie dzieje. Tymczasem dzisiaj rano odkryłem kolejnego kiryska z kompletnie obgryzioną płetwą ogonową. Jakoś sobie jeszcze radzi, ale pewnie już nie długo (jak te 2 poprzednie).
Obserwuję dalej, tyle mi na razie zostało :-)


16.08.2013, 15:46 bielu pisze
user
Wtrące sie do rozmowy.
Po pierwsze skoro jestes pewny ze to kosiarki atakuja kiryski w co ja osobiscie wątpie to czemu ich nie oddasz a na ich miejsce nie kupisz otosków.Kosiarki jedza glony tylko jako młode osobniki pożniejjuz tego robic nie beda.Najprawdopodobnie przerzucą sie na rośliny albo pokarm który sypiesz a glony beda omijac z daleka.
Po drugie wg mnie to raczej skalary sa winne a nie kosiarki! Skalar jest rybka o wielkim uroku ale jednocześnie jest strasznym żarłokiem i zjada wszystko co tylko da rade zjesc.

Więc ja osobiscie bym sie nad tym zastanowil na twoim miejscu ;)

Pozdrawiam


16.08.2013, 15:59 simarol pisze
user
bielu pisze:
Wtrące sie do rozmowy.
Po pierwsze skoro jestes pewny ze to kosiarki atakuja kiryski w co ja osobiscie wątpie to czemu ich nie oddasz a na ich miejsce nie kupisz otosków.Kosiarki jedza glony tylko jako młode osobniki pożniejjuz tego robic nie beda.Najprawdopodobnie przerzucą sie na rośliny albo pokarm który sypiesz a glony beda omijac z daleka.
Po drugie wg mnie to raczej skalary sa winne a nie kosiarki! Skalar jest rybka o wielkim uroku ale jednocześnie jest strasznym żarłokiem i zjada wszystko co tylko da rade zjesc.

Więc ja osobiscie bym sie nad tym zastanowil na twoim miejscu

Pozdrawiam
To prawda skalar zje wszystko co się rusza :) choć ja mam 5 kirysów ale jakoś moje skalary ich nie objadły z płetw :)


16.08.2013, 22:15 bielu pisze
user
Ale to ze u ciebie jest ok nie znaczy ze i u innych tak bedzie nie mozecie tak podchodzic do akwarystyki".A BO JA MIALEM I BYLO OK" , kazde akwarium jest inne i tak jak rosliny w kazdym baniaku rosna inaczej tak samo jest z rybami !!!


17.08.2013, 09:42 Koder pisze
user
bielu pisze:
[...]Po drugie wg mnie to raczej skalary sa winne a nie kosiarki! Skalar jest rybka o wielkim uroku ale jednocześnie jest strasznym żarłokiem i zjada wszystko co tylko da rade zjesc.

Więc ja osobiscie bym sie nad tym zastanowil na twoim miejscu

Pozdrawiam
Też właśnie - dzięki Twojej sugestii - zacząłem się nad tym zastanawiać.
Skalarom nic nie jest. Mają przecież okazałe płetwy, długie "wąsy". Jest co podgryzać, ale podgryzane nie są.
Pozostaje mi obserwacja :-)


28.03.2024, 19:24 Reklama pisze
user
Odpowiedz