jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Obsada akwarium » Forum » przylga chińska
rejestracja przypomnienie hasła
Obsada akwarium

Obsada akwarium

Nie wiesz jakie ryby hodować? Co się z czym gryzie? Pytaj w tej grupie.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy101 członków 317 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
05.11.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

mephisto13 mephisto13 (93) Mlody94 Mlody94 (64)
Odpowiedz

Obsada akwarium

przylga chińska

13.10.2012, 22:25 marianek21 pisze
user
Chciałbym zdobyć informacje przyldze chińskiej.


Ostatnio edytowane: 13.10.2012, 22:25

25.10.2012, 20:00 koksu24 pisze
user

Gatunek przylga chińska
Nazwa łacińska Beaufortia leveretti
Rodzina przylgowate
Występowanie Azja
Długość 12 cm
Temperatura 18 - 24 [°C]
pH 7,0 - 8,0
Twardość wody średnio twarda
Zbiornik 80 [L]
Pokarm żywy, mrożony, suchy - rozdrobnione
przylga chińska (przylgowate)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, znany często pod potoczną nazwą cudaczek. W warunkach naturalnych zamieszkuje górskie rzeki i potoki klimatu subtropikalnego Chin i Wietnamu.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się szaro brązowym kolorem ciała pokrytym licznymi, ciemnymi plamkami. Ciało zwęża się ku tyłowi, na głowie znajdują się szeroko rozstawione, wystające oczy. Płetwy obrzeżone są na ciemno z przezroczystym marginesem. Płetwy piersiowe i brzuszne są okrągłe, płaskie, mięsiste, ustawione jedne za drugimi (piersiowe są znacznie większe) – pełnią funkcję przyssawki utrzymując rybę w miejscu. Brak widocznego dymorfizmu płciowego.

Usposobienie

Łagodna i spokojna wobec innych podobnych wielkością i charakterem gatunków. Dla własnego może być terytorialna, ale nie agresywna. Prowadzi przydenny tryb życia żywiąc się pierwotniakami rozwijającymi się na glonach. W ogóle, co do upodobań żywieniowych tej ryby, zdania są podzielone. Do końca nie wiadomo, czy jedzą glony, czy też nie. Z pewnością nie pogardzą pokarmem roślinnym w tabletkach, płatkach czy granulkach (tych dobrej jakości, które toną), larwami komarów lub blanszowanym szpinakiem.

Akwarium

Lubią akwaria z wartkim nurtem (silniejszy wypływ z filtra), dobrze natlenioną wodą (gdy ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie spada, ryba przebywa przy wylocie filtra), z żwirowym podłożem i okrągłymi, gładkimi kamieniami. Dobrze się przystosowują właściwie do każdego wnętrza, jednak pamiętajmy, że są wrażliwe na jakość wody i szybko łapią choroby (systematyczne podmiany niezbędne).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Pochodzi z importu.


08.03.2014, 18:08 SHERLOCK pisze
user
Pragnę się nie zgodzić z długością rybki ponieważ dorasta nie do 12cm a do 5.


Ostatnio edytowane: 09.03.2014, 12:25

08.03.2014, 22:26 _edzia_ pisze
user
Pragnienie to za mało;P Już kiedy kupowałam moją, była dłuższa jak 5 cm :) Ale zawsze jest napisane "dorasta" lub "osiąga" czyli nie koniecznie musi dorosnąć lub osiągnąć...:)


09.03.2014, 12:22 SHERLOCK pisze
user
We wszystkich moich książkach jest napisane że do 5cm a konkretnie w 4 rosyjskich i 2 polskich.Osobiście moja ma 4.5 cm.:P
No jeżeli ma się rybkę w naprawdę wielkim baniaku to wszystko jest możliwe :)


09.03.2014, 13:58 frasunek30 pisze
user
a ja was zaatakuje linkiem :)


http://www.domowe-akwarium.pl/przylga_chinska.php

:):):):):):):):):):) miłego studiowania :):):):):):):):):)

:)

09.03.2014, 17:15 _edzia_ pisze
user
Sławku, i tę stronkę przeleciałam zanim kupiłam mojego cudaczka:)
I we wszystkich, na jaką byś nie wszedł piszą że DORASTAJĄ do 12 cm. DORASTAJĄ Michal:) Oczywiście że to zależy od warunków życia i to też pisze:)
A sprzedawane są mając około 4-6 cm, przynajmniej ja zwykle mniej więcej takiej wielkości widzę u nas w zoologach.
Moja zanim odeszła miała jakieś 7-8 cm, trudno to zmierzyć;)


09.03.2014, 20:25 SHERLOCK pisze
user
Widziałem tą stronę już wiele razy.Moja siedzi często za kokosem na szybie więc mierzę ją bez problemów.
A ile przylgi mogą żyć?
A z tego co wkleił Sławek to przylga chińska dorasta do 10cm.:P :D


09.03.2014, 20:43 Koder pisze
user
Michal193 pisze:
[...]A ile przylgi mogą żyć?
A z tego co wkleił Sławek to przylga chińska dorasta do 10cm.
???
Przylgi mogą żyć "aż" do 10 cm. Super :-)
A co potem? Jeśli przerośnie te 10 cm.


09.03.2014, 22:14 badis pisze
user
Michal193 z tego co zauważyłem to masz akwarium 31 litrów. Jeśli nie masz większego akwarium to w takim razie faktycznie ta przylga u Ciebie nie dorośnie do większych rozmiarów - po prostu skarłowacieje.
Ryba ta nie nadaje się do tak małego akwarium. A ryba skarłowaciała to ryba chora.


29.03.2024, 11:16 Reklama pisze
user
Odpowiedz