jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Rośliny akwariowe » Forum » Nawozy - samodzielne przyrządzanie .
rejestracja przypomnienie hasła
Rośliny akwariowe

Rośliny akwariowe

Nawożenie i pielęgnacja akwarium roślinnego.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy87 członków 133 dyskusji

Właściciel

Anais

Anais
Data utworzenia
10.04.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (47) frasunek30 frasunek30 (33)
Odpowiedz

Rośliny akwariowe

Nawozy - samodzielne przyrządzanie .

12.11.2009, 21:35 Anais pisze
user
Nawóz PMDD.

Nawóz o nazwie PMDD (Poor Man's Dupla Drops ) stworzył duet Kanadyjczyków Paul L. Searsa i Kevin C. Conlinsa. Ich dzieło, czyli nawóz potrójnie chelatowany, daje bardzo dobre rezultaty w hodowli roślin akwarystycznych. Jego nazwa rynkowa właściwie brzmi CSM mix.

http://www.thekrib.com/Plants/Fertilizer/

http://www.thekrib.com/Plants/Fertilizer/sears-conlin.html

Na powyższej stronie znajduje się oryginalny skład tego nawozu. Niestety jak się okazuje niezwykle trudno uzyskać mieszankę chelatów podana w tym przepisie. Dlatego wszystkie przepisy są jedynie podróbką nawozu ich działanie jest zbliżone do oryginalnego.

Co będzie potrzebne do przygotowania nawozu?

1. waga z dokładnością od 0,5 do 0,1 g (najlepsze są małe i dokładne wagi jubilerskie, koszt na allegro to około 18 zł)

2. naczynie mogące odmierzyć wodę(z dokładnością do 5 ml max pojemność 500ml)

3. butelka plastikowa lub szklana na przechowanie nawozu w lodówce (max 500ml, min 125 ml)

4. plastikowa butelka do rozrabiana składników (od 300 do 500 ml)

5. małe opakowanie z dozownikiem do codziennego podawania nawozu (świetnie nadają się opakowania po lekach np. Acatar, gdyż potrzebujemy aby odmierzało krople, musi zostać zdezynfekowane spirytusem)

6. test na NO3 i PO4

7. strzykawka – do 5 ml lub/i do 10 ml

8. spirytus salicylowy – do dezynfekcji

9. 500 ml wody destylowanej lub z filtra RO

10. zakraplacz (jeśli nie kupujecie gotowych zestawów do przyrządzenia tego nawozu)


składniki nawozu:

1. mikrovit Cu
2. mikrovit Mn
3. mikrovit Fe lub chelat żelaza Forte
4. mikrovit Mo
5. mikrovit Zn
6. kwas borowy H3BO3 (10 g)
7. siarczan potasu K2So4 (50 g)
8. siarczan magnezu MgSo4 (50 g)
9. azotan potasowy KNO3 (jeśli trzeba podnieść NO3 w akwarium) (50 g)
10. kwas solny HCl – jeśli chcemy zakonserwować składniki (ale nie jest to konieczne) (1 ml)



Przygotowanie nawozu 125ml (sugeruję tą najmniejsza dawkę bo nawóz łatwo się psuje, poza tym do 100l akwarium starcza taka dawka na prawie pół roku)

Mikrowit Cu – 0,09 ml – 2 krople

Mikrovlit Mn – 1,84 ml – 37 kropel

Miktovit Fe – 6,41 – 128 kropli (najlepiej odmierzyć strzykawką 5 ml i wkropić dodatkowo 8 kropel)

Lub chelat żelaza Forte – 2,31 g

Mikrolit Zn – 0,35 ml – 6 kropel

Mikrolit Mo – 0,02 – 1 kropla (a nawet mniej)

K2So4 – 11,49 g

MgSo4 – 3,61 g

KNO3 – 1,5 g – tylko jeśli konieczne jest podniesienie stężenia NO3 w akwa!

H3BO3 – 4,51 ml

[ HCL - 0,25 ml ]

Przygotowanie nawozu:

Przed przystąpieniem do przygotowania pamiętaj aby zdezynfekować spirytusem wszystkie naczynia itp. które będziesz używać do produkcji nawozu. Po spirytusie przepłakuj ostrożnie wszystko gorącą wodą. Zwróć uwagę na naczynie w którym będziesz przechowywać nawóz w lodówce.

UWAGA: składniki wykorzystane do produkcji nawozu zawierają zarazki organiczne i mogą się one stać pożywką dla bakterii i pleśni dlatego zaleca się rozrabianie dużych ilości nawozu. Trwałość związku może przedłużyć HCL (osobiście trochę odradzam).

1.Odmierzamy 75 ml wody destylowanej i rozpuszczamy w niej – Cu, Mn, Fe, Mo, Zn, K2So4, MgSo4, (KNO3) <= nawóz
2.przygotowujemy H2BO3 – w odlanych osobno 65 ml rozpuszczamy 2,5 g H3BO3 a następnie z roztworu pobieramy 4,51 ml (strzykawką) i wlewamy do nawozu (pkt 1).
3.ewentualnie dodajemy teraz HCl - podajemy 0,25ml czyli 5 kropel na 125 ml nawozu
4.nawóz dopełniamy 37 ml wody destylowanej - zliczamy ilość płynnych składników nawozu jakie dodaliśmy do 75 ml wody (wychodzi około 13,22 ml [bez HCL z HCL 13,47ml). Wychodzi nam w sumie 88,22 ml [bez HCL] czyli dolewamy 36,78 ml aby uzyskać 125 ml nawozu.
5. wszystko mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia składników.
6. odlewamy małą dawkę do naszego codziennego dozownika. Resztę nawozu należy dokładnie opisać i wsadzić do lodówki.
7. Powodzenia :D


Sposób nawożenia:

Przed podaniem nawozu zmierz parametry akwarium. Zapisz wynik NO3 i PO4 – powinny wynosić:
NO3 – w granicy 0,5 – 0,10 PO4 – 0,1
Jeśli tak nie jest skoryguj parametry wody.

Dawkujemy 2-4 kropli na 40 l wody. W pierwszym tygodniu radzę dawać połowę dawki, czyli 2 krople i stopniowo zwiększać – ze względu na możliwość wystąpienia „mgły chemicznej”.

Jeśli w akwa podawane jest CO2 dawkę jednorazowa można zwiększyć nawet podwójnie (do 8 kropel na 40 l).

„mgła chemiczna” - zbytnie przedawkowanie nawozu powodujące obfity rozwój glonów oraz zmętnienie wody. Przez kilkanaście dni istnieje takie prawdopodobieństwo, obserwuj więc akwarium.

Istnieją rady, aby utrzymywać poziom Fe Stabilność granicy 0,1 mg/Stabilność wody. Tak, więc można sporządzić sobie osobny nawóz tylko żelazowy Stabilność dozować wedle potrzeby.

Stabilność nawozu: (dokładnie nieznana)
= źle rozpuszcza się w pH powyżej 7.0


Gdzie kupić składniki?

Otóż na allegro miły Pan sprzedaje cudny zestaw Mikrolitów + składników proszkowych, z których można przyrządzić ten nawóz Cena takiego zestawu to 9,90 zł - Szukajcie a znajdziecie ^^

http://allegro.pl/item806090522_cu_fe_mn_zn_mo_kno3_k2so4_mgso4_ridian.html

H3BO3 jest do kupienia w aptece 10g za około 3 zł.

waga jubilerska to koszt od 18 zł (plus przesyłka 10zł)


***
Używam tego nawozu już od 2 tygodni i glony powoli ustępują, woda wyklarowała się a rośliny pięknie rosną ^^

***

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

Ostatnio edytowane: 14.11.2009, 20:50

13.11.2009, 22:17 Marco pisze
user
Brr ,wole kupić gotowy . Używam SERA FLORENA i jest bardzo dobry .

DeviantArt :D : http://marco1994.deviantart.com/

14.11.2009, 00:16 Deli pisze
user
stosowalem PMDD oraz TMG podrabiane sam robilem no i powiem ze efekty o wiele lepsze niz nawozy firmowe napewno juz lepszy od SERY a co do naowzenia suchymi solami... kazda metoda chowa sie przy EI poprosze jedna osobe o mozliwosc opublikowania jego tekstu z Clive Greene'm oraz z Tomem Barr'em a sami sie zdziwicie jakie to proste nie trzeba testow tylko łyżeczka no i sole co do sporzadzania mikro to polecane mi byly firmy intermag chociaz ja robie je sam z skladnikow mikrovitu (tylko ten zle rozpuszcza sie w ph powyzej 7). Jezeli dostane zgode to napewno wkleje te teksty :)


14.11.2009, 20:34 Anais pisze
user
Fajnie, chętnie poczytam :)
I potwierdzam, że efekty są oszałamiające :D
Na razie wypróbowała PMDD ale znam też przepis na TMG. ^^
Owszem czytałam o tej metodzie ale wymaga ona moim zdaniem dużego doświadczenia bo na nim głównie się opiera (na umiejętności obserwacji, znajomości potrzeb roślin i wnioskowaniu) :) Myślę, ze zapewne jest skuteczna ale na pewnym etapie gdy już czujemy się pewni swojej wiedzy :D

Marco - jeden problem z gotowymi nawozami jest taki ze nie możesz wpływać na ich skład, a tu sam możesz komponować składniki :) Czasem jest tak że rośliny przebują więcej Fe a mniej innego składniku - dzięki samodzielnej kontroli możesz lepiej zaspokajać ich potrzeby i wpływać zmieniające się parametry aby uzyskać przepiękne rośliny :D

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

09.03.2010, 19:53 kik pisze
user
fajne przepisy ja zrobiłem sobie butle Co2. za pomaca drożdży cukru i wody,


28.03.2010, 18:53 łukanio pisze
user

Witam,potrzebuje waszej pomocy...

Zakupiłem Co2 5marca z butla i jedną drabinką do rozpuszczania bąbelków. mam 2 lampy T8 jedna to SUN-GLO 40W,druga SYLVANIA AQUASTAR 36W.Rośliny niby rosną,ale też niektóre gniją i liście miejscami brązowieją PH 7,6 i nie mogę zejść poniżej ,bąbelków na roślinach nie widać podaję 6ml dziennie Azotu i co drugi dzień 1krople fosforu,tak mi zalecono.Mam 375l akwa i czy drabinka do rozpuszczania co2 jest ok? i czy oSwietlenie nie jest za małe?ryby bez szwanku.PROSZE O POMOC,bo wykańczają mnie te mondrale w sklepach. pozdrawiam.


29.03.2010, 17:17 Gucio_55 pisze
user
Zasada NPK to 10:1:20.
Jakie nawozy stosujesz?
Sole, czy nawozy płynne gotowe?
Co z micro? Jakie micro?
Twoje proporcje dawkowania będą skutkowały pięknym rozkwitem glonów.

K dawaj ile wlezie, pilnuj N i P (testy, bynajmniej na początku, będą wskazane).


27.04.2024, 14:36 Reklama pisze
user
Odpowiedz