jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » Bojownik w akwarium
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

Bojownik w akwarium

15.02.2011, 12:22 olkaa83 pisze
user
WIatm wszystkich. Mam problem. Posiadam bojownika od 1,5 roku. Przez pierwszy miesiąc mieszkał w kkuli 5 l, pozniej dowiedzialam się, iż żanda ryba w kuli życ nie może, więc kupiłam zwykle akwarium. Niestety nie mam dużo miejsca w pokoju i kupiłam 10 litrowe. Ma w nim rogatka, lupinkę po kokosie, w której spedza noce. Temperaturę wody ma w okolicy 22 stopni (mam grzałkę, ale jej jeszcze nie podłączyłam, bo nie wiem, czy po 1,5 roku wtakiej temp. dobra bedzie zmiana. Nie posiadam żadnego filtra. Mój bojownik odkąd dostał sie do zwyklego akwarium jest bardzo ruchliwy, ma piękne wyraźne barwy i ogólnie nie choruje. Obawiam się jednak , ze ma to akwarium za małe i ze barkuje mi towarzystwa. Czy bojowniki mogą być same? Czy mogą byc w tak małych akwariach? Prosze o rade.


15.02.2011, 13:08 rainbow pisze
user
byc mogą ale luxusu to pewnie nie ma , to tak jak byś całe życie była w pokoju 2m na 2m , co do towarzystwa kup ze 3 samice ale akwa to radzę większe....


15.02.2011, 13:47 olkaa83 pisze
user
OK. Mogę maksymalnie kupic akwarium 25 litrowe (tylko takie mi się zmieści na siłę w pokoju). Nie chcę, żeby bojowniki mi się rozmnożyły, więc nie wiem , czy jest sens w ogole dawac samiczki.
Czy skoro mój Filet (bojownik) nie choruje, jest ruchliwy i ladny to nie oznacza, że takie akwarium jakie mam mu wystarcza?
Czy potrzebuje towarzystwa a jesli tak to czy mogę jakies inne gatunki ryb dac ( biorąc pod uwagę ewentualnie 25 litrowe akwarium).


15.02.2011, 13:51 olkaa83 pisze
user
Przypomnę, że mój bojownik przeżył sam 1,5 roku i nie wiem też czy po takim czasie jest wskazane jakiekolwiek towarzystwo (czy to samic tego samego gatunku czy jakieś inne). Pomóżcie prosze.


15.02.2011, 13:54 rainbow pisze
user
hm tak szybko cie się nie rozmnoży to nie takie hop siup ale jak nie chcesz samiczek to do bojownika moga byc - razbory , neony , krewetki , prętniki karłowate , kosiarki , - to jeśli chodzi o 25 l - wybieraj małe rybki i max kilka sztuk - nie przerybiaj akwa - z tym że jak chcesz mieć inne rybki też to potrzebujesz filtra


15.02.2011, 14:11 olkaa83 pisze
user
Jeśli będę kupować większe akwarium to razem z filtrem oczywiście. Czekam jeszcze na jakies opinie, porady.


15.02.2011, 22:37 werik429 pisze
user
Ja polecam przede wszystkim akwarium min. 25l (to że żył tyle w kuli nie znaczy że nie będzie szczęśliwszy w większym akwarium), mnóstwo roślinek z żabienicą na czele, filtr, a do towarzystwa ślimaki i krewetki (w akwarium 25 to raczej inne rybki by zamordował), grzałkę włącz i stopniowo np. o jeden stopień dziennie zwiększaj od temperatury pokojowej do temp. 24-25 stopni, a jeżeli będziesz mu urozmaicać pokarm to będzie jeszcze piękniejszy niz jest


16.02.2011, 08:27 olkaa83 pisze
user
Mój na szczęście nie żyje w kuli, ale wiem, że muszę mu i tak jakoś poprawić warunki życia. Hm... nie chcę ślimaków i krewetek. Wszystkie rybki w akwa 25 l by zamordował? A co z neonkami czy jakimiś innymi małymi. Słyszałam, że mogą być. A i jeszcze jedno, gdzie kupic stolik pod takie akwarium (to ma 30/40 cm i wysokość 30cm). Dzwonilam do sklepów meblowych i nie mają takich typowo pod akwaria, w sklepie zoologicznym mogliby zamówic stolik, ale pod większe akwa. Znacie jakies namiary???


16.02.2011, 10:22 rainbow pisze
user
Post usunięty


Ostatnio edytowane: 16.02.2011, 15:54

16.02.2011, 15:20 gosc pisze
user
rainbow proszę, zastanów się zanim coś napiszesz. I nie karć osób, które mają rację.
25l to minimalny litraż dla jednego samca bojownika, a tak jak wspomniała werik429, jedynym towarzystwem w tym przypadku mogą być krewetki i ślimaki. Nie ma mowy o żadnych innych rybach (tym bardziej stadnych) czy samicach (!) przy tak małej powierzchni, bo albo się 'zamarynują' a jeszcze w międzyczasie okaleczą wzajemnie.
Bojowniki mogą żyć z towarzystwem i owszem, ale w odpowiednio dużym akwarium.

No i sprawa pierwszorzędna, czyli sprzęt. Jeśli nie masz filtra to skazujesz rybę na wdychanie związków z własnych odchodów i rozkładających się resztek, żyje za przeproszeniem 'w chlewie'. Mam nadzieję, że chociaż odpowiednio często podmieniasz wodę na świeżą i odstaną?
Do tego grzałka: bojownikowi jako rybie tropikalnej (gdzie woda ma zwykle temp. 26-27 stopni) z pewnością nie zaszkodzi podniesienie temperatury na ten właśnie poziom i nie trzeba tego wcale robić stopniowo.

Co do nowego akwarium: kupując 25l zadbaj nie tylko o filtr i grzałkę z termostatem, ale również pokrywę z oświetleniem wbudowanym lub osobnym. Zastanów się też, jakie rośliny chciałabyś hodować, czy wystarczą mało-wymagające czy chcesz pobawić się w tworzenie bardziej pracochłonnego ogrodu.
Osobiście radziłabym aranżację z ciemnym, drobnym podłożem, ciemnym tłem oraz naturalnymi korzeniami.


29.03.2024, 16:10 Reklama pisze
user
Odpowiedz