jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » Pierwsze akwarium
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

Pierwsze akwarium

15.05.2011, 13:05 Otomik pisze
user
Niedługo będę zakładał swoje pierwsze akwarium. Mam już upatrzone 112l oraz szafkę do niego. Mam kilka pytań:
1.Jaką dać do niego obsadę? Wolałbym jakąś niewymagającą (nowicjusz jestem ), ale efektowną.
2.Jakie można dać rośliny i jak je zamocować?
3. Czy skorupki kokosa trzeba oskrobać przed włożeniem, czy też zostawić jedzonko dla glonojada?
4. Ile musi stać woda przed wpuszczeniem do niej ryb?
5. Jaki preparat dodać do wody?
6. Jak często robić podmianki i jaką wodą?
7. Co trzeba zrobić z kamieniami szlachetnymi i pół- przed ich włożeniem do akwarium? Kamienie przebrane, wybrane tylko takie które nie będę reagowały ani nie puszczą farby.
8. Jakie jest optymalne Ph wody?
9. Czy ufać sprzedawcom zoologicznych co do wyboru sprzętu?
PS.: Odpowiedzcie!


Ostatnio edytowane: 16.05.2011, 07:20

16.05.2011, 12:34 dzygi pisze
user
POLECAM Artykuł na początek:
http://www.sera.de/pl/poradniki/akwarium/pielegnacja-akwarium.html

Na powyższej stronie jest dużo informacji...


polecam artykuł http://www.akwarium.net.pl/port/modules/pielegnacja/
Cytat:
Niemal każdy początkujący akwarysta się z nim spotyka. Ze mną też tak było. W swoim pierwszym akwarium 50l miałem kilka gatunków ryb różnej wielkości (od 3 do 8 cm) w liczbie ok.20-30 osobników. Oczywiście z pełnym zapałem karmiłem je obficie suszoną dafnią. Wprawdzie uważałem, aby nie zostawało nic nie zjedzonego to jednak ryby pływały zawsze z pełnymi brzuchami. Woda niestety była zawsze mętna i z bliska widać było drobną zawiesinę. Musiałem zresztą ją wymieniać co jakieś 1-2 miesiące. Teraz, po wielu latach woda w moich akwariach jest klarowna, a gruntowne czyszczenie przeprowadzam co ok. rok lub dłużej, zależnie od wielkości zbiornika.

tylko nie popełnij błędu z postu:
http://www.akwar.net/grupy/choroby-ryb/forum/_/750/3

ODP:
1. zależy co się podoba ja polecam jaka efektowne: pielegniczki ramireza lub tęczanka neonowa, a jak mało masz funduszy to neonki
2. podłoże + żwirek, mocowanie wcisnąć w podłoże lub w koszyczkach
3. lepiej kup gotowe
4.woda: im dłużej tym lepiej minimum 1-2 tygodni, zawsze możesz dodać bakterie np Sera Nitrivec
5. preparaty z reguły nie są zalecane
6. podmiany 30% co tydzień (WODA MUSI BYĆ ODSTANA 24h)
7. sprawdź octem czy nie zmienią ci PH wody
8. kup sobie na początek testy, ja na szybko używam Test 5w1 JBL
9. zależy od funduszy poszukaj forum odnośnie osprzętu. (np filtr: http://www.akwar.net/grupy/filtry-i-filtrowanie/forum/_/743/1)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowane: 16.05.2011, 12:35

16.05.2011, 15:02 Otomik pisze
user
tego błędu nie popełnię, sam się w tamtym temacie udzielałem. Co do funduszy mam około 900 + dofinansowanie od rodziny. jak patrzyłem, polecane rybki są malutkie. Czy nie ma jakichś większych, efektownych, ale nietrudnych w pielęgnacji?


Ostatnio edytowane: 16.05.2011, 15:25

16.05.2011, 19:08 gosc pisze
user
Możesz dać jakąś ławicę (neon, bystrzyk, razbora)

+

coś większego (harem bojownika, prętnika, kakadu)

+

coś na dno (kirysek, otosek)


Oczywiście do wyboru z każdej grupy.

Jeszcze dodam, że kokosa możesz zrobić samemu, tylko faktycznie trzeba wydłubać cały środek i wygotować w wodzie z solą. Roślin nie trzymaj w koszyczkach tylko posadź normalnie, niech się zakorzenią. Na początek jakieś łatwe, które szybko rosną - rogatek, nurzaniec (chociaż tego ostatnio nigdzie nie mogę dostać). Mogą być też żabienice, anubiasy.


Ostatnio edytowane: 16.05.2011, 19:22

17.05.2011, 16:15 Otomik pisze
user
w planach mam już gupiki (od Miszczu1999) i chciałbym użyć ich nie tylko jako żywy pokarm dla bojownika ;p Myślałem nad glonojadem złotym-albinosem. nie wiem tylko, czy nie jest za delikatny jak na ulokowanie w pierwszym akwarium... Z roślin podoba mi się gałęzatka... czy będzie się mógł w niej chować narybek? jak ją przymocować? jak ją formować? Czy mając ją w akwa można stosować środki glonobójcze?


Ostatnio edytowane: 17.05.2011, 16:17

17.05.2011, 17:53 gosc pisze
user
Po co pytasz jak nie bierzesz pod uwagę tego, co Ci się pisze. Zbrojnik złoty nie nadaje się do tego akwarium, jest stanowczo za małe. Widzę, że chcesz zamęczyć rybę.

Jak masz na myśli gałęzatkę kulistą to po prostu kładziesz ją na przód akwarium. Jest glonem, więc co do środków przeciw glonom to nie sądzę.


17.05.2011, 18:01 Otomik pisze
user
A czy przypadkiem zbrojnik złoty to nie jest po prostu zbrojnik niebieski albinos? Bo tak wypada z artykułu w encyklopedii... Akwarium będzie 112l, zwróć uwagę... Od razu piszesz "że chcę zamęczyć rybę". Pytam, bo w sprawach akwarystyki wybarwiam się dopiero z zieloności... A co do tego, że "nie biorę twoich postów pod uwagę" to owszem, biorę. Tylko chodziło mi o rybki niezbyt duże, przyjazne względem współlokatorów, ale w miarę efektowne. Mam jeszcze pytanie. Czy muszę kupować drugi zbiornik dla narybku (jeśli tak to ile l), czy wystarczy sporo roślin w akwarium?


Ostatnio edytowane: 17.05.2011, 18:13

17.05.2011, 18:02 Otomik pisze
user
Post usunięty


Ostatnio edytowane: 17.05.2011, 18:02

19.05.2011, 19:01 Otomik pisze
user
Ile muszę czekać na wpuszczenie po nalaniu wody? Czy dawać pokarm dla ryb na pożywkę dla rodzących się bakterii nitryfikacyjnych? ile muszę czekać, jeśli kupię preparat do uzdatniania wody z bakteriami nitryfikacyjnymi?


19.05.2011, 20:41 mephisto13 pisze
user
Zazwyczaj zaleca się odczekanie do 2 tyg. nie musisz dawać żadnego pokarmu ale jeśli chcesz przyśpieszyć dojrzewanie możesz dodać bakterii. Nie wiem czy planujesz sadzenie jakiś roślin czy nie?


23.04.2024, 15:04 Reklama pisze
user
Odpowiedz