jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Proporczykowiec z Kap Lopez
rejestracja przypomnienie hasła

Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)

Proporczykowiec z Kap Lopez - Aphyosemion australe
Źródło: wikipedia.org
Inne nazwy: Lyretail Killifish, Cape Lopez Lyretail, Chocolate Lyretail
Rodzina: Szczupieńczykowate (Aplocheilidae)
Wystepowanie: Zair, Kongo, Gabon
Wielkość (samiec/samica): 6 /5
Zalecana pojemność
akwarium:
60 litrów
Zalecana długość
akwarium:
80 cm
Temperatura: 22-25 °C Karta-temp
pH: 6.5-7
Twardość: miękka
Charakterystyka: Ryba żyje w haremach- jeden samiec, trzy do czterech samic.
Rodzina karpieńcowatych obejmuje ok 430 gatunków. Wiele z nich hodowanych jest w akwariach .Łatwo można go skrzyżować z proporczykowcem nigeryjskim, jednak krzyżówka ta nie daje efektów. Potomstwo jest mniej okazałe kolorystycznie jak i mało kształtne.
Akwarium: Zbiornik powinien być przykryty szklaną pokrywą, ponieważ te ryby świetnie i chętnie skaczą. Wymaga akwarium gęsto zarośniętego roślinami o miękkich listkach, napełnionego do poziomu około 20 -30cm.
Zbiornik może być zaopatrzony w rośliny pływające, nie powinien być zbyt jaskrawo oświetlony, dno piaszczysto żwirowe (drobny żwirek). Dekoracje i podłoże mogą być ciemne. Generalnie jakość wody powinna być dobra. W akwarium powinien następować łagodny ruch wody. Może być hodowany tylko w towarzystwie małych, łagodnych gatunków o zbliżonych wymaganiach środowiskowych.
Zalecane rośliny to: wywłócznik, mech wodny, wgłębka oraz rożdżyca.
Pokarm: Ryby preferują pokarm żywy ale nie gardzą pokarmem płatkowym.
Rozróżnianie płci: Samiec posiada bardziej wyraziste ogony ostro zakończone.
Samica w zależności od gatunku jest mniej barwna z zaokrąglonymi płetwami.
Rozmnażanie: Jest zadaniem średnio trudnym. Pamiętajmy, że proporczykowce trą się tylko w pewnych okresach. Na tydzień przed tarłem samce należy oddzielić od samców i obficie karmić. Akwarium o pojemności ok. 15-10 litrów z ochronną siatką na dnie napełniamy wodą o temperaturze 24 C, pH 6,5-7 i twardości węglanowej 2 dCh. Umieszczamy jednego samca i 3-4 samice. Ryby te bardzo chętnie przystępują do tarła już po kilku minutach od wpuszczenia do zbiornika. Nie należy pozwolić rybom trzeć się dłużej niż tydzień. Wylęg następuje po 12-20 dni.Od razu zaczynają żerować. Siatkę ochronną można wyjąc po wykluciu się ostatniej larwy. Młode karmimy wrotkami lub larwami solowca, nieco później siekanymi rurecznikami. Kiedy będą miały 2 cm, należy je przenieść do obszernego zbiornika i stopniowo obniżać temperaturę do 20 C. po trzech miesiącach są gotowe do rozrodu. W trakcie wychowania młodych należy raz w tygodniu wymienić około 30% wody na świeżą.AKWARIUM MUSI BYĆ NAKRYTE SZYBĄ- ryby świetnie skaczą
Miejsce w zbiorniku: brak danych Karta-aqua0
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?