jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » ph w akwarium
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

ph w akwarium

13.02.2010, 11:51 pablofcb pisze
user
Witam wszystkich
Planuje w najblizszym czasie załozyc akwarium,wstepnie dobieram ryby ,w specyfikacji kazdej ryby jest podane ph oraz struktura wody(miekka,twarda)Czy to oznacza ze dwa gatunki ryb o roznych ph nie moga ze soba zyc w jednym zbiorniku?
Czy gatunek ktory lubi miekka wode nie poradzi sobie w twardej?
I jaki rodzaj wody jest łatwiej utrzymac?
Za odpowiedzi z gory dziekuje


13.02.2010, 15:36 Magellan pisze
user
To jest moje zdanie i nie każdy może się z nim zgodzić ale przy doborze obsady głównie zwracałem uwagę na temperaturę wody najbardziej komfortową dla ryb które będą pływały w akwa oraz aby nie było zbyt dużej agresji między gatunkowej , a Ph azotyny , azotany i inne ..., nie zwracałem nigdy uwagi kumpel kiedyś przyjechał do mnie z testami ja wodę wymieniam raz na 1,5 - 2 miesiące 1/4 zbiornika, on raz na tydzień lub niecałe dwa połowę no i wsadził te swoje testy i badał i się strasznie zdenerwował że on tak dba tyle dodatków do filtrów jakieś zmiękczacze i inne stosuje i moja woda jest prawie perfekcyjna a u niego kicha , tak więc możesz patrzeć sprawdzać jak chcesz ja sobie nie zawracam tym głowy. Pozdrawiam


13.02.2010, 15:57 pablofcb pisze
user
Z dobraniem ryb odnośnie temperatury to już łatwiej bo sa wieksze widełki .
Miałem kiedyś 7 lat akwarium i w ogóle się ph nie przejmowałem,chyba tez dlatego ze nie miałem o tym pojecia,a ryby sie chowały , rozmnażały(szczególnie wspominam molinezje i mieczyki) rośliny tez mailem piękne .Teraz zamierzam od podstaw się dokształcić zanim coś zacznę składać.Moze ktoś polecić jakiś dobry sklep w Wielkopolsce?A jak wygląda kupowanie ryb na giełdach pod względem jakościowym?
Pozdrawiam


Ostatnio edytowane: 13.02.2010, 19:26

13.02.2010, 19:38 Magellan pisze
user
http://www.bajcik.pl/ to sklepik w Przeźmierowie poza tym kupowałem większość z Allegro akwa ,szafke, filtry itp, ryby też znalazłem na Allegro ale wybrałem się osobiście do konina (pyszczaki) ale jak uważasz w bajciku mają całkiem ładne okazy poza tym w Poznaniu na Oś. Łokietka tropheusy i pyszczaki mały sklepik w bloku ale sprzedawca fachowiec jeżdżą do niego z całej polski , ponadto gniezno a na giełdzie nie byłem to się nie wypowiem.


13.02.2010, 19:39 gosc pisze
user
Z pH najlepiej trzymac tak, by bylo w normie czyli kolo 7,0. Zaś co do twardości, to tu już jest problem. Bowiem, np. w akwarium pyszczaków, które lubią twardą wodę, nie utrzyma się np. gurami czy inna ryby tolerująca miękką wodę: jej płetwy zwyczajnie zaczną się rozmiękać i strzępić, podobnie łuski. Może to prowadzić nawet do śmierci ryby. Poza tym ważne jest też odpowiedni dobór pod względem agresywności. Wspomniane wyżej pielęgnice zwyczajnie zatłukłby inne ryby niż pyszczki czy sumy. Co innego paletki, które mimo swej wielkości są potulne jak baranki i częsciej są ofiarami niżeli sprawcami.

Może pisałam o tym wiele razy. Najlepiej obsadę dopierać jest w ten sposób, żeby w każdej 'warstwie' wody był jeden lub dwa gatunki (w zależności od wielkości zbiornika). Przykładowo, polecałabym do 200l akwarium:
-warstwa górna: jeden harem (np. 1+3 prętników czy innych labiryntowców)
-warstwa środkowa: stadko ryb ławicowych 25szt (np. neony) i 8szt ryb stadnych (np. bystrzyki)
-warstwa dolna: dwa gatunki ryb dennych (np. 6szt. kirysów i 2szt.zbrojników).
Gdy każda strefa jest uzupełniona, ryby nie przeszkadzają sobie, mają swoje miejsce, nie ma nigdzie przepełnienia ni walk. Zyskuje też sporo efekt wizualny ;)

Magellan ma racje, im mniej chemii w akwarium, tym lepiej. Wiele tych cudowności ze sklepowych półek można zastąpić naturalnymi sposobami. Np. szyszki olchy, liście migdałecznika z powodzeniem zastępują taką Serę Morenę.


15.02.2010, 10:12 dzygi pisze
user
Jak już jesteśmy przy PH wody to proszę o poradę czym mam obniżyć PH gdyż w kranie mam 8.

słyszałem kiedyś że coś jest takiego korzeń czy tam kamień. proszę o info.

Pozdrawiam

15.02.2010, 11:49 gosc pisze
user
Ph najlepiej zbijać za pomocą co2,torfu,liści dębu,szyszek olchy czy migdałecznika (tyle ze moga brwic wode na nieco herbaciany kolor. Jest też chemia, ale w opinii słyszalam ze to dosc ryzykowne.


27.02.2010, 22:32 Magellan pisze
user
jeżeli masz 8 to naprawę nie ma się czym martwić dobry filtr z biobalami powinien to zbić po niedługim czasie powinno być 7 max 7,5 o ile został zaszczepiony bakteriami


28.02.2010, 13:54 beata pisze
user
Wszyscy piszą o zmniejszaniu ph liśćmi dębu, szyszek ale czy ktoś napisze jak przygotować je aby nie zaszkodziły a pomogły. Zadałam to pytanie już raz i nie otrzymałam odpowiedzi, więc może to jest tak: każdy zna teorię a z praktyką trochę gorzej?Ja osobiście polecam Tetra Aqua- działa , rybki lepiej się czują, roślinki wreszcie rosną :)


28.02.2010, 14:37 gosc pisze
user
Osobiście nigdy nie stosowałam, ale owszem, w teorii powiadają, że wygotować w wodzie sola, płukać i do akwarium, inni twierdzą, że nie trzeba gotować tylko zalać wrzątkiem. Tylko woda pewnie trochę się zabarwi. W celu obniżenia pH może przefiltrujesz wodę przez torf?


29.03.2024, 09:49 Reklama pisze
user
Odpowiedz