jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Zrób to sam » Forum » Metalowy stelaż pod akwarium [300L]
rejestracja przypomnienie hasła
Zrób to sam

Zrób to sam

DIY - Czyli zrób to sam. Wasze własne projekty i patenty na sprzęt, dekoracje, itp.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy33 członków 23 dyskusji

Właściciel

freeze80

freeze80
Data utworzenia
26.03.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (9) freeze80 freeze80 (8)
Odpowiedz

Zrób to sam

Metalowy stelaż pod akwarium [300L]

30.01.2011, 11:28 Pasiasty20 pisze
user
Witam w najbliższym czasie zamierzam wymienić moje 60L na 300L i potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu "stelaża" pod akwarium.

Zakładam że szacowana waga akwarium z wodą wyniesie jakieś 350kg + podłoże itp. 400kg.

Sprawa wygląda tak, mam ograniczone możliwości ruchowe w pokoju, akwarium będzie stało przy ścianie w rogu, pod akwarium musi stać niska szafka ponieważ jest mi potrzebna a nie mam możliwości jej usunięcia/przesunięcia.
Szafka będzie stała na drugiej ścianie więc tylko połowa wychodzić będzie pod akwarium.
Problemem są szuflady które uniemożliwiają zamontowanie dodatkowej podpory po środku.

Tak to by wyglądało:
akwa1o.th.png

Poniżej załączam plan z wymiarami:
Szafka:
szafka.th.png

Stelaż:
stela1.th.png

Jeszcze raz stelaż:
stela2.th.png

Rury jako materiał na nogi i wzmocnienie wybrałem ze względu iż wydaje mi się że są równie wytrzymałem jak profile, a rury mam za darmo o różnych rozmiarach.
Jako regulacji zamierzam użyć 6-8 śrub regulowanych ponieważ nie wierzę w moją drewnianą podłogę.

Zastanawiałem się jeszcze nad dospawaniem na wierchu kątownika 40X40 i potem włożyć tam 2 płyty wiórowe 1,5 i karimatę.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba mogę zrobić zdjęcie tego miejsca gdzie ma stać akwarium ale zakładam że jest to zbędne.

Teraz proszę podpowiedzcie mi co zmienić.
Może ktoś zna się na tyle że będzie mi potrafił powiedzieć czy taka konstrukcja wytrzyma.

Cięcie i spawanie pozostawiam znajomemu który się tym zajmuje od dobrych 65 lat :) doświadczenie ma, i we wtorek ma przyjść i to zobaczyć, przedtem chciałem zasięgnąć informacji od większej grupy obeznanych ludzi :)

Dziękuję i pozdrawiam.

Pasiasty20


30.01.2011, 13:35 Pasiasty20 pisze
user
hmmm... wiem że to co próbuję zrobić to trochę kombinacja ale robię to głównie dla skalarów ;p już są za duże na 60l i albo je oddam albo zmienię zbiornik.
Mogę zmienić akwa "po kosztach" kwestia tej szafki.
Cały czas myślę nad przestawieniem tej szafki ale kurde nie mam gdzie ;/

Zdjęcia pokoju dla ułatwienia:
dscn4285o.th.jpg
dscn4287h.th.jpg
dscn4286u.th.jpg


30.01.2011, 14:16 freeze80 pisze
user
Nie mógłbyś wypuścić tej szafki do przodu, akwarium ustawić przód akwarium na równi z frontem szafki, a podeprzeć tylko tył akwarium? Tak żeby mieć możliwość otworzenia szuflad o jednocześnie mieć większą powierzchnię podparcia dla akwa ?? A jeśli już, to nie można akwarium zamówić klejonego pod wymiar szafki a wyższego ??

Zatopić cały świat ;)

30.01.2011, 15:39 Pasiasty20 pisze
user
Szafka ma wymiary 120X50 a akwarium 100X50 więc na długość spokojnie a na szerokość tak akurat, wysunąć ja mogę żaden problem, wtedy daję wzmocnienia od tyłu i po bokach też bo tą wyższą szafkę mogę w bok odsunąć.
Tylko kwestia wytrzymałości tej szafki z przodu.
Na zdjęciach tego nie widać ale płyty dzielące szuflady nie opierają się na podłodze a jedynie na tym froncie.
Załączam zdjęcie.
płyty boczne i blat mają 1,7cm. a reszta ma po 1,5cm.
dscn4289eh.th.jpg

Sorki za brud, właśnie to sprzątam :)


31.01.2011, 19:29 freeze80 pisze
user
Ja bym wsunął coś pomiędzy front a podłogę najlepiej w miejscu pionowego elementu do którego przykręcone są prowadnice szuflad. Podeprzeć z przodu i z tyłu w kilku miejscach na długości frontu i spokojnie powinno wytrzymać. Moim zdaniem ;)

Zatopić cały świat ;)

02.02.2011, 22:58 Pasiasty20 pisze
user
Witam
Dzisiaj rozmawiałem z wykonawcą stelaża i doszliśmy do takiego wniosku:
t307758_ostateczny.png
Wydaje się że będzie to stabilne, wytrzymałe, było by 6 nóżek własnej roboty, stalowych.
Na górę poszły by 2 blaty po 1,5mm i na to karimata bądź pianka pod panele.
Niebieskie łuki mi by nie przeszkadzały a podtrzymywały by całość no i dodatkowe 2 nogi te na czerwono.

Ustawienie stelaża będzie takie jak na pierwszym załączniku z pierwszego maila, szafka bokiem wchodzi w półkę.

Na dniach jadę zamówić akwarium, potwierdzić stelaż, i jak to już stanie zabieram się za pokrywę z PCV.

Akwarium na długości wejdzie w kątownik jakieś 0,5-1,00 cm. stąd to 120,05 a na szerokość zostawiam sobie miejsce 10cm. na np.styropian stylizowany na kamienie jako tło.

I nie napisałem najważniejszego zmieniłem rozmiary akwarium z 100x50x60 na 120x50x50, jednak takie jest ładniejsze a dla skalarów 50h też wystarczy spokojnie.
I mam już 2 świetlówki T5 54W na 115cm. więc szkoda je nie wykorzystać.

Co uważacie użyte materiały wytrzymają?
Nie ugnie się, nie rozjedzie?
Wiem że już kolejny raz pytam ale to jednak niema zabawy z 300L., chociaż z drugiej strony też nie jest to nie wiadomo jakie obciążenie dla stali.

Dzięki za wszystkie sugestie i podpowiedzi.


Ostatnio edytowane: 02.02.2011, 23:22

18.02.2011, 09:48 Pasiasty20 pisze
user
WITAM
Stelaż w końcu gotowy, dodaję zdjęcia może komuś się przyda poglądowo.
Stelaż wykonany z płaskownika 30mm, kątownika 40x40x3 i profila 30x30x3
Nóżki zrobione z bardzo grubych śrub, które zostały wspawane w okrągłe kawałki blachy które zostały z pieca węglowego.
Nie dawaliśmy dodatkowych połączeń na spodzie ponieważ nóżki mają bardzo dużą średnice, wzmocnienie z tyłu, bardzo dobre spawy, dokładnie wymierzona i wypoziomowana konstrukcja oraz waga całego akwarium sprawią że nóżki nie będą miały możliwości się rozjechać.

Pozostało jeszcze pomalować, na to blat 1,5mm lub 1,8mm, styropian 2cm cieńszego akurat na składzie na sztuki nie mieli i na to karimata turystyczna.

Proszę o szczere opinie na temat mojego projektu stelaża.
Dziękuję wszystkim za pomoc.

t333038_dscn4290.jpg
t333039_dscn4291.jpg
t333040_dscn4292.jpg
t333041_dscn4293.jpg
t333042_dscn4294.jpg


18.02.2011, 17:36 freeze80 pisze
user
Ładnie ładnie - verrrrrry nice ....
Płaskowniki po obu bokach łączące skrajne nóżki przednie z tylnimi dodatkowo usztywniłyby konstrukcję mimo wszystko.
Pomimo zapewnień i wyglądu spawów będzie to około 300 kG, pod takim ciężarem delikatne rozchwianie cie konstrukcji wywołać może niepożądany efekt. Cała reszta według mnie ok.Być może zamiast styropianu zastosowałbym styrodur mniej podatny na zgniatanie płyta 60x120/2cm koszt około 10zł.
Pozostaje poczekać na resztę.

Zatopić cały świat ;)

22.02.2011, 20:12 Pasiasty20 pisze
user
Witam
Stelaż już skończony.
Słuchając podpowiedzi wstawiłem dodatkowe 3 płaskowniki łączące przód z tyłem.
Stelaż dzisiaj pomalowałem, jutro kupię płytę i wstawię do pokoju.
Proszę o opinie i zachęcam do wykonywania takich stelaży.
Wygląda bardzo estetycznie, pod farbą zniknęły ładnie spawy, niska cena.
Koszta:
-stal 127zł zostało 2 profile warte 44zł dodatkowy płaskownik 7zł
-farba 30zł Hammerite kolor miedziany młotkowy. (bardzo ładnie się prezentuje)
-śruby na nóżki miałem
-robocizna 60zł + 2 profile i resztki materiału
CAŁOŚĆ: 224zł

Jeśli ktoś ma w miarę dobrą spawarkę można pospawać spokojnie samemu.
W przyszłości można konstrukcję obłożyć płytami w razie potrzeby, ja na razie nie planuję chyba że w mniejszą część i z boku wstawię po płycie żeby zabudować filtr.

Zdjęcia:
t342220_dscn4295.jpg
t342221_dscn4296.jpg
t342222_dscn4299.jpg


28.03.2024, 11:41 Reklama pisze
user
Odpowiedz