jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Rozmnażanie i ciąża » Forum » Gurami para
rejestracja przypomnienie hasła
Rozmnażanie i ciąża

Rozmnażanie i ciąża

Tarło, narybek, ikra, sposoby hodowli.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy46 członków 131 dyskusji

Właściciel

Marco

Marco
Data utworzenia
22.07.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

kubanowy22 kubanowy22 (4294967295) Mlody94 Mlody94 (22)
Odpowiedz

Rozmnażanie i ciąża

Gurami para

08.09.2012, 20:08 Natti89 pisze
user
witam nie potrafiłam znalesc odpowiedzi wiec pytam w owym watku.
czy ktos wie jak rozpozac kiedy gurami dobraly sie w pare? Prosze o pomoc osoby ktore maja doswiadczenie z tymi rybkami


09.09.2012, 22:46 bazyl pisze
user
A jaki to konkretnie gatunek gurami? Samiec jest generalnie dużo bardziej kolorowy niż samica, a w czasie tarła robi się agresywny i broni swojego terytorium. Jak zaczną budowac gniazdo to już raczej będziesz wiedzieć że to para :)
A jak się Twoje zachowują?


10.09.2012, 13:56 Natti89 pisze
user
no ogolnie to nie buduja gniazda ani nie jest agresywny a samica jest juz dosc gruba i nie chce zeby jej ikra obumarla i ile juz sie tak nie stalo. nie zmieniaja tez barwy juz sama nie wiem co z nimi nie tak. akwa 375 litrow wiec raczej maja miejsce


10.09.2012, 23:30 bazyl pisze
user
Może jeszcze po prostu nie są gotowe do tarła. Samiec powinien zacząć budować gniazdo, jeśli tego nie robi, to raczej na tarło się nie zanosi. Z drugiej strony jeśli samica jest gruba, to może faktycznie mieć ikrę. Z tego co się orientuję podniesienie temperatury do ok. 28 stopni może zachęcić do tarła, nie wiem jaką masz teraz temperaturę. Możesz też spróbować oddzielić samca od samicy na jakiś czas (chociaż nie wiem czy teraz już nie jest za późno...)


11.09.2012, 16:44 marecki pisze
user
Mnie się kiedyś udało kiedyś doprowadzić do tarła gurami marmurkowe. W sumie to nic specjalnego w tym kierunku nie robiłem, warunki w akwarium standardowe, ok 26 stopni.
Najpierw zobaczyłem jakieś "zaloty", samiec zaczął się robić bardziej agresywny. Samica w tym czasie rzeczywiście zrobiła się grubsza.
Na drugi dzień samiec zaczął budować gniazdo, takie pieniste przy powierzchni w rogu akwarium. Samego tarła nie widziałem, ale w któryś kolejny dzień zauważyłem w tym gnieździe ikrę.
Niestety młodych rybek się nie doczekałem, ale tak jak pisałem być może trzeba było je przenieść do osobnego akwarium tarliskowego żeby coś z tego wyszło.


12.09.2012, 15:02 Natti89 pisze
user
przenioslam je do osobnego zbiornika temperature mialam jak w ogolnym wszystkie odczynniki idealne ale kiedy tylko znalazly sie w akarium to z poczatku bylo dobrze cos jakby sie zabieraly za gniazdo ale potem samiec bez ogrodek zaczal bic samice a gniazda nie bylo wiec obita samice wyrzucilam do ogolnego a samiec zostal( mysle moze zacznie budowac gniazdo) ale co ty nic nie robil i dlatego zalozylam watek na forum bo juz nie wiem co robic


12.09.2012, 16:24 marecki pisze
user
Hm, no to faktycznie nie wygląda dobrze. Gdyby gniazdo było już gotowe, a samiec dalej gonił samicę to by wskazywało że ona nie jest gotowa na tarło. Z tego co wiem to te "zaloty" gurami są dosyć brutalne, więc może to tak u Ciebie właśnie wygląda i to gniazdo dopiero zacznie budować? Akwarium masz bardzo duże, ale może brakuje jakichś kryjówek żeby samica mogła się schować? A poza tym z tego co wiem to dobrze jest trzymać gurami w haremie czyli 1 samiec + 2 samice, nie wiem jak jest u Ciebie. Ale wtedy ta agresja nie skupia się tak na jednej samicy.

Jeszcze jest jedna ważna rzecz, jeśli woda nie jest odpowiednia, to samiec ma problem żeby wybudować to gniazdo. To dlatego zalecają żeby do tarliskowego akwarium dać ok. 1/3 starej i 2/3 świeżej wody.
Napisz jeszcze może jakie parametry masz w tym małym akwarium.


12.09.2012, 20:38 Natti89 pisze
user
woda w malym akwa jest z ogolnego po dwoch trzech dniach ulewam i dolewam swiezej podnosze temperature do ok 28 c a jeszcze zapomnialam dodac ze karmie je co drugi dzien zywym pokarmem lub larwa ochotki (mam wegorze dlatego taka czestotliwosc karmienia zywym) w malym akwa mam tem roslinki plywajace, nie ma azotanow KH i GH w normie ph 7.5 wiec parametry chyba dobre a obsade jesli chodzi o durami mam taka 1+1 dwuplamistych dodatkowo 3+1 zlote samiec i samica ciemniejszej barwy ale gniazda jak nie bylo tak nie ma nie wiem co mam robic bo nie chce doprowadzic do obmarcia ikry w niej bo bedzie dupa


19.12.2013, 18:40 cobra pisze
user
witam wszystkich. mam pytanie. chodzi o gurami marmurkowe. zostały odłowione mają dobre warunki, samiec gania samicę, i nadal nic. nie wiem może ona nie gotowa. zauważyłem że przy ogonie ma takie boki otarte jak by krwią podeszły. co mam zrobić. pozdrawiam wszystkich


19.12.2013, 19:58 badis pisze
user
Witam. Gotowa do tarła samica ma wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Ale po kolei: do akwarium tarliskowego w przypadku gurami marmurkowego dobrze jest najpierw wpuścić samicę , a dopiero po 1 do 3 dni samca. Samica w akwarium tarliskowym powinna mieć zapewnione kryjówki w których może się schronić przed natarczywością samca. Samiec kiedy już skończy budowę pienistego gniazda będzie próbował zagonić pod nie samicę. Gotowa do tarła samica chętnie podpływa z samcem pod gniazdo w celu złożenia ikry. Oczywiście po skończonym tarle samicę należy odłowić ponieważ może zostać ona pokaleczona , a nawet wręcz zabita przez przejmującego opiekę nad gniazdem samca. W Twoim przypadku albo tak jak sam zauważyłeś samica może nie być gotowa do tarła , albo tarło już miało miejsce.


28.03.2024, 23:37 Reklama pisze
user
Odpowiedz