jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Oświetlenie » Forum » oświetlenie LED
rejestracja przypomnienie hasła
Oświetlenie

Oświetlenie

Świetlówki T5, T8, lampy HQI, pokrywy i inne.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy18 członków 38 dyskusji

Właściciel

adamus1305

adamus1305
Data utworzenia
12.11.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

aba_froger aba_froger (4) beata beata (4)
Odpowiedz

Oświetlenie

oświetlenie LED

18.06.2012, 04:35 gucio pisze
user
ma pytanie do wszystkich użytkowników strony akwr.net
czy ktoś z was korzystal z oświetlenia tylko LED
jak to wygląda w praktyce czy to ma sens bycia na przekór to co inni mówią
że nie da rady popędzić na tym roślinek ??
prosze o wszystkie odpowiedzi jaki by nie były
pozdro
gucio

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

04.11.2012, 16:43 Gigant pisze
user
no chętnie bym sie tez dowiedział poniewaz padł mi statecznik od swietlówek;( i chciałem dac diody


14.04.2013, 18:46 edytab pisze
user
Post usunięty


Ostatnio edytowane: 19.04.2013, 16:59

16.04.2013, 20:04 turbomarcinek pisze
user
hejka.
ja w moim zbiorni(cz)ku stosowałem tego typu oświetlenie. miało moc 5,7 wata i barwę 6500k. roślinki rosły bez problemu-galeria. zielone miały zdrowe odcienie i przyrost, ale już czerwone traciły na kolorze(rotala walihi).jako podłoże miałem substrat rataj, oraz aquael-filtus. w obu przypadkach oszczędnie stosowałem nawozy. zaznaczam, że lampka led miała niską moc i oświetlała tylko szkiełko 20l. nie wiem jak by sprawdziło się w większym zbiorniku. wiem, że diversa( tej firmy mam lampke) rozszerzyła asortyment ledów o belki i moduły podwieszane do istniejących pokryw i mają zróżnicowaną moc. może dopasowałbyś do wiekszego litraża. ja z efektu byłem zadowolony.
narazie


19.04.2013, 17:02 edytab pisze
user
Z tego co mi wiadomo to nie ma różnicy w działaniu Ledów i świetlówek jeśli chodzi o wzrost roślin


25.05.2014, 13:18 klark87 pisze
user
Chciał bym na nowo poruszyć temat oświetlenia LED gdyż sam sie nad nim zastanawiam.
Przemyślałem to od strony technicznej, weźmy na porównanie świetlówkę T8 30W/D 90cm.
Temperatura światła do akwa słodkowodnego 6500K a strumień świetlny to około 2000lm, w standardowych pokrywach 40x120cm (moje akwarium) są dwie czyli daje to 4000lm. Każdy roślinniak zalecił by dodać co najmniej jeszcze jedną a więc 6000lm na 240l. A żeby zachować zasadę 0,5w/1l dało by 8000lm ale pozostańmy przy 6000lm.
Zaciekawiła mnie taśma o symbolu 2835
http://sklep.neonica.pl/led-strip-light-2835-300-led-12w-m-21-23-lm-led-5-meters-cold-white.html
5 metrów daje 6900lm i pobiera 60W.
dodał bym do tego metr taśmy czerwonej (świetlówka wybarwiająca)
Idąc o jeszcze jeden krok dalej, dał bym kilka diod niebieskich które poszerzyły by pasmo a świecąc non stop zapewniło by oświetlenie nocne.
Całość umieścił bym w np. takim profilu:
http://www.ledbel.pl/profil_multi_a_i_b_przesl_mleczna.html
Podsumujmy koszty:
taśma 2835 to 180zł
metr czerwonej i niebieskiej to jakieś 30 do 40zł
zasilacz 70w to średnio 70zł
aluminiowy panel z zaślepkami 300zł + silikon do uszczelnienia
opcjonalnie nożna by się pokusić o ściemniacz do taśm: http://sklep.neonica.pl/profesjonalny-sciemniacz-do-tasm-led-5v-12v-24v-dc.html
25zł podłączając połowy taśm dało by możliwość regulacji strumienia w zależności od zapotrzebowania.

Daje nam to 615 zł profesjonalne belki LED spełniające te wymagania zaczynają sie od 1000zł
Oczywiście można zaoszczędzić na samym panelu alu. stosując dwa takie: http://led.istore.pl/pl/profil-do-led-szeroki-powierzchniowy-1m-z-szybka-profil-wide-1m.html
co daje 40zł zamiast 300 a więc 355 zł za profesjonalne oświetlenie akwa bez konieczności serwisowania jak wymiana świetlówek czy starterów.
Przypominam że bardzo duże znaczenie ma radiator czyli panel aluminiowy który odprowadza ciepło, bez niego nawet najlepsze diody mają drastycznie skróconą żywotność.


05.03.2015, 14:29 Gigant pisze
user
Witam
Chciałem zapytać czy można gdzieś kupić tzw. "tuby" szklane lub jakieś przejrzyste tworzywo,chodzi by można w środku zamontować paski ledowe?


28.03.2024, 21:44 Reklama pisze
user
Odpowiedz