jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » Mętna woda
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

Mętna woda

12.06.2010, 20:49 Mati01 pisze
user
Witam !

Od kilku dni mam problem z mętną wodą. Ostatnio wymieniając wodę, prawie nic się nie zmieniło. Gdy zakładałem akwa nie dodawałem żadnej chemii. Filtr ELITE mini. Wydaje mi się, że ta woda tak zmętniała, ponieważ czyściłem gąbkę z filtru pod bieżącą wodą. Co mam zrobić ? Poczekać aż samo przejdzie ? Czytałem, że jeżeli są to pierwotniaki, to trzeba przykryć akwarium na 3 doby kocem.


13.06.2010, 01:35 Kunta pisze
user
Witaj,
Po pierwsze - co rozumiesz pod stwierdzeniem "wymieniałem wodę" - że co - całą :-O
Po drugie - czy wiesz co masz - znaczy się jakieś parametry wody...
Po trzecie - ja stawiam na okrzemki - czyli nic nie zakrywaj tylko silnie napowietrzaj, a samo przejdzie.

http://www.klub-malawi.pl/

13.06.2010, 10:07 gosc pisze
user
Przede wszystkim to masz za małe akwarium, a Twoje ryby nie nadają się do tego zbiornika, więc w przyszłości spodziewaj się dużo większych problemów.

Pierwotniaki i okrzemki to częsty problem świeżych zbiorników. A mnie interesuje czy zbiornik jest dojrzały. Kiedy zalałeś i kiedy ryby wpuszczone? Bo jeśli nie dojrzał to.... odsyłam do odpowiednich źródeł :)


13.06.2010, 11:09 Mati01 pisze
user
Kunta:
Wody wymieniałem jakieś 20%
Nie mierzyłem parametrów, ale to jest zwykła woda wodociągowa, odstana, więc powinno być ok.

Anne: No właśnie te akwa może być niedojrzałe... Wlałem wodę odstaną, na drugi dzień kupiłem kiryski. Z nimi jest od początku dobrze. Dopiero później kupiłem resztę ryb. Wydaje mi się, że to zaczęło się od wyczyszczenia filtra pod bieżącą wodą. Może zabiłem jakieś bakterie ? Ma to z tym coś wspólnego ?


13.06.2010, 11:45 gosc pisze
user
Akwarium musi odstać te 3-4 tygodnie po to, żeby właśnie te dobre bakterie się wytworzyły. To jest właśnie podstawowy błąd. Poczytaj trochę o cyklu azotowym i zobacz jak podczas niego skaczą szkodliwe związki. Wodę wymieniamy około 30% na odstaną (po to, żeby głównie chlor uleciał, ale w tym czasie nie wytworzą się jeszcze bakterie), filtr czyścimy w zależności od zabrudzenia raz na 3-4 tygodnie najlepiej w wodzie z podmiany.

Za to jeśli chodzi o Twoje akwarium to póki nie dojrzeje będziesz musiał robić częstsze, ale mniejsze podmiany. Filtra teraz absolutnie nie ruszaj, a najlepiej dokup bakterii w płynie (np. Sera Nitrivec). Przy mniejszych podmianach pierwotniaki mogą mocniej zaatakować, ale nie są one szkodliwe dla ryb i ważniejsze dla Ciebie jest w tej chwili to, żeby akwarium dojrzało.

Masz mętną wodę, bo akwarium jest niedojrzałe. Pomyśl też nad większym zbiornikiem. Jak mówiłam jest za małe. Możesz mieć problemy, bo im mniejsze tym trudniej utrzymać w nim odpowiednią równowagę.

Ps. Postuluję do naszych władz o utworzenie poradnika na temat zakładania akwarium. Mało kto będzie zaglądał do poszczególnych grup, a taki poradnik na głównej bardziej rzuci się w oczy :)


13.06.2010, 14:53 Kunta pisze
user
Mati01 pisze:
Nie mierzyłem parametrów, ale to jest zwykła woda wodociągowa, odstana, więc powinno być ok.

Bardziej chodziło mi o parametry w Twoim akwarium.
M.in. NO2, NH3/NH4, NO3, pH
Chociaż teraz po powodziach słyszałem że różne dziwne rzeczy lecą z kranu.
Anne pisze:
Za to jeśli chodzi o Twoje akwarium to póki nie dojrzeje będziesz musiał robić częstsze, ale mniejsze podmiany. Filtra teraz absolutnie nie ruszaj, a najlepiej dokup bakterii w płynie (np. Sera Nitrivec). Przy mniejszych podmianach pierwotniaki mogą mocniej zaatakować, ale nie są one szkodliwe dla ryb i ważniejsze dla Ciebie jest w tej chwili to, żeby akwarium dojrzało.

Wg mnie robienie podmian przy dojrzewającym baniaku mija się z celem.
Niestety wszystko zależy od parametrów w akwa.
Na podmianę można się zdecydować gdy parametry naprawdę "wyskoczą" do nieakceptowalnych wartości.
Co do dodawania różnych takich specyfików jak Sera Ntrivec itp. to przy sytuacji gdy mamy w akwa jakieś źródło amoniaku (np. ryby) to też jest to wg mnie nietrafiony pomysł bo specyfiki te oprócz bakterii mają w składzie pożywkę dla nich (NH3) co w sytuacji kiedy chcemy zbić NH3 produkujące przez ryby może spowodować znaczne przekroczenie dopuszczalnych wartości NH3/NH4.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dodanie "czystych" bakterii takich jak np. Biodigest Prodbio.
Anne pisze:
Ps. Postuluję do naszych władz o utworzenie poradnika na temat zakładania akwarium. Mało kto będzie zaglądał do poszczególnych grup, a taki poradnik na głównej bardziej rzuci się w oczy

W pełni popieram :-)

http://www.klub-malawi.pl/

13.06.2010, 18:39 gosc pisze
user
Jak skoczy mu amoniak a potem azotyny to tylko podmiany będą go ratowały, żeby choć trochę skorygować te parametry. A jak wiemy skoczy na pewno :)
Kunta pisze:
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dodanie "czystych" bakterii takich jak np. Biodigest Prodbio.

O tym specyfiku jeszcze nie słyszałam, ale jak "czysty" to jeszcze lepiej. Choć widzę, że cena jest porażająca xD


13.06.2010, 18:47 Mati01 pisze
user
Chciałem jeszcze zrobić coś z filtrem, ugnieść gąbkę i włożyć coś jeszcze, typu żwirkowatego Mogę to zrobić teraz ? Czy gdy akwa dojrzeje. Albo najlepiej nic nie kombinować ?


Ostatnio edytowane: 13.06.2010, 18:48

13.06.2010, 21:53 gosc pisze
user
Jak masz miejsce to możesz wrzucić trochę ceramiki.


13.06.2010, 22:25 Kunta pisze
user
Anne pisze:
O tym specyfiku jeszcze nie słyszałam, ale jak "czysty" to jeszcze lepiej. Choć widzę, że cena jest porażająca xD

Może i do najtańszych nie należy ale warty swojej ceny bo mi zbiornik po całkowitym restarcie (zastosowanie antybiotyku plus wymycie wszystkich filtrów pod bieżącą wodą bo i tak wszystkie bakterie zdechły) ustabilizował się po 4 dniach tzn NH3/NH4 i NO2 niewykrywalne.
Dałem prawie dwukrotną dawkę i wszystko hula po dziś dzień.

Dodam tylko że wszystko odbywało sie przy całkowicie zarybionym baniaku.

http://www.klub-malawi.pl/

Ostatnio edytowane: 13.06.2010, 22:26

18.04.2024, 23:20 Reklama pisze
user
Odpowiedz