jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Choroby ryb » Forum » chora molinezja - powiększone oczy
rejestracja przypomnienie hasła
Choroby ryb

Choroby ryb

Ryba zachorowała? Nie wiesz co to za choroba? Zapytaj, poczytaj.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy96 członków 131 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
06.03.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (59) gucio gucio (33)
Odpowiedz

Choroby ryb

chora molinezja - powiększone oczy

13.12.2011, 20:10 barbel28 pisze
user
witam.mam problem z molinezją. załważyłem że rybce znacząco powiększyły się oczy. nie mam pojęcia co mam z tym zrobić. kolega poradził mi,żebym użył preparatu bakteriobójczego MELAFIX. ale ja nie jestem pewien. może mi ktoś pomóc?.


14.12.2011, 10:33 gosc pisze
user
witam jeśli chodzi o ten wytrzeszcz oczu to jest on spowodowany poprzez PASOCZNICĘ albo TUBERKULOZĘ. Opis chorób z mojej bardzo mądrej książki.

PASOCZNICA - choroba ta może mieć swój początek w infekcji skórnej, jak np. martwicy płetw lub też może wynikać ze złych warunków. Bakterie wnikają do naczyń krwionośnych i krążąc po tkankach wywołują stany zapalne i zniszczenia. Uszkodzenia naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego powodują wyciek płynów ciała do jamy brzusznej, co wywołuje obrzęk.Występują stany zapalne naczyń krwionośnych w skórze i podstawach płetw.

OBJAWY - zaczerwienienie podstawy płetw, utrata apetytu, drobne krwawienie wokół oczu, bardzo spokojne apatyczne zachowanie.

ZWALCZANIE - potrzebna pomoc, muszą zostać podane antybiotyki.TUBERKULOZA - zakaźna choroba bakteryjna, coraz częstsza u ryb. Zarażone osobniki muszą być natychmiast usunięte z akwarium, żeby nie zostały zainfekowane pozostałe. Chore ryby choć jedzą normalnie, tracą jednak masę, gdyż ich organy wewnętrzne ulegają zniszczeniu. U niektórych ryb rozwijają się pod skórą guzki, stające się później wrzodami; u innych są one za oczami, wywołując "wytrzeszcz" Bakterie wywołujące tę chorobę wolą niższą temperaturę niż bakterie "ludzkie". Ludzie mogą się zarażać tuberkulozą rybią, która wywołuje przeważnie guzki na skórze, nie jest to zwykle infekcja poważna. Gdy stwierdzi się ją w akwarium, należy zastosować wszelkie środki ostrożności. Ostateczna diagnoza możliwa jest dopiero po sekcji.

OBJAWY - bledsze kolory, chudnięcie, pofałdowane płetwy, otwarte wrzody na skórze

ZWALCZANIE - zarażone ryby powinny być usunięte i uśmiercone. Nie pozwalamy im zdechnąć w akwarium, gdyż mogą zostać zjedzone przez innych jego mieszkańców, infekując ich. Ryby które miały kontakt z chorymi powinny być przeniesione do osobnego zbiornika "chorobowego" a ich akwarium powinno być dokładnie zdezynfekowane. Jeśli inne ryby też wykazują objawy choroby, nie łączymy ich z nowymi osobnikami, uśmiercamy wszystkie, następnie czyścimy, dezynfekujemy i zakładamy na nowo akwarium.

źródło: Dick Mills "TY I TWOJE AKWARIUM"

jak widzisz tak z naukowego punktu widzenia, a z mojego to tylko molinezja koszt w sklepie 3-5 zł wywal chore ryby i kup na ich miejsce nowe.


14.12.2011, 23:04 barbel28 pisze
user
Dzieki wielkie. usunołem rybke. mam tylko madzieje ze nie bedzie wiecej ofiar.;))) dzieki.


15.12.2011, 09:04 gosc pisze
user
"(...) wywal chore ryby" - to dopiero humanitarne. "Wywaliłeś? Żywe w kiblu spuściłeś? :/


15.12.2011, 12:07 gosc pisze
user
Cytat:
(...) wywal chore ryby" - to dopiero humanitarne. "Wywaliłeś? Żywe w kiblu spuściłeś?

nie no sory i tak by zdechła i tak więc jaka to różnica czy do kibla czy gdzie indziej.


15.12.2011, 14:16 gosc pisze
user
"nie no sory" jak ryba jest nieuleczalnie chora to najpierw się ją humanitarnie uśmierca, a nie wrzuca do kibla, to są żywe stworzenia.


15.12.2011, 15:05 gosc pisze
user
pytanie moje skąd wiesz czy wyrzucona została do kibla czy zabita jakoś inaczej??? a co do uśmiercania ryb to czy urżnięcie karpiowi głowy na wigilie jest humanitarne??


15.12.2011, 16:40 gosc pisze
user
A skąd mam wiedzieć? Na końcu mojej wypowiedzi był znak zapytania, więc chyba o czymś świadczy.
Rhodostomus pisze:
nie no sory i tak by zdechła i tak więc jaka to różnica czy do kibla czy gdzie indziej.

Tu Ty potwierdzasz, że przecież bez różnicy czy kibel czy kulka w łeb.

I gdzie ja napisałam, że zabijanie karpi na święta jest humanitarne?


15.12.2011, 16:49 gosc pisze
user
dla mnie to bez różnicy czy do kibla czy gdziekolwiek, ja nigdzie nie napisałem że ty napisałaś o zabijaniu karpia ale karp też ryba.


15.12.2011, 20:10 gosc pisze
user
Mi tu nie chodzi o przeznaczenie tylko o wyrzucanie jeszcze żywej ryby. I to jest niehumanitarne. A mówienie, że i tak by zdechła jest... tu raczej przemilczę, bo mnie stąd wyrzucą.


14.07.2024, 12:03 Reklama pisze
user
Odpowiedz