jesteś tutaj: Strona główna » Katalog ryb » Melanotaenia praecox
rejestracja przypomnienie hasła

Melanotaenia praecox (Tęczanka neonowa)

Melanotaenia praecox - Tęczanka neonowa
Inne nazwy: Dwarf Neon Rainbowfish, Neon Rainbowfish
Rodzina: Tęczankowate (Melanotaeniidae)
Wystepowanie: Indonezja, rzeka Mamberamo
Wielkość (samiec/samica): 6 /6
Zalecana pojemność
akwarium:
100 litrów
Zalecana długość
akwarium:
80 cm
Temperatura: 22-28 °C Karta-temp
pH: 6.5-7.5
Twardość: średnio twarda
Charakterystyka: Tęczanka neonowa to bardzo spokojna i zarazem towarzyska ryba. Powinna być trzymana w gromadzie kilku (przynajmniej pięciu) osobników tego samego gatunku. Dobrze jest zapewnić przynajmniej 2 samice na jednego samca.

Przeciętna długość życia wynosi ok. 3-5 lat.

Preferują stosunkowo miękką i lekko kwaśną wodę, ale są w stanie się przyzwyczaić do nieco innych warunków w akwarium. Podobnie jak inne tęczanki także tęczanki neonowe wymagają czystej, regularnie wymienianej i dobrze filtrowanej wody.
Akwarium: Tęczanka neonowa najlepiej czuje się w zbiorniku dobrze zarośniętym z dużą ilością roślin. Akwarium powinno być na tyle duże by zapewniać wolną przestrzeń do swobodnego pływania.
Pokarm: Chętnie zjada każdy rodzaj pokarmu: żywe i mrożone larwy komarów, ochotkę, artemię i pokarmy suche. Należy pamiętać o zapewnieniu diety z dodatkiem pokarmów roślinnych.

Tęczanki pobierają pokarm przy powierzchni wody i rzadko można je spotkać przy dnie w poszukiwaniu pożywienia. Należy o tym pamiętać podczas karmienia i podawać taką ilość, która może zostać zjedzona w całości zanim opadnie na dno.
Rozróżnianie płci: Płeć jest dość łatwa do rozróżnienia na podstawie ubarwienia. Samiec ma płetwy w odcieniach czerwonych, samica w żółto-pomarańczowych.
Rozmnażanie:
Miejsce w zbiorniku: środek/góra Karta-aqua4
edytuj Widzisz błąd lub chcesz uzupełnić dane (lub dodać zdjęcie)?