jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Filtry i filtrowanie » Forum » rodzaj filtra a bezpieczeństwo
rejestracja przypomnienie hasła
Filtry i filtrowanie

Filtry i filtrowanie

Jaki masz filtr? Zewnętrzny, wewnętrzny? Podziel się opinią o sprzęcie!

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy61 członków 64 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
06.03.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (25) dzygi dzygi (17)
Odpowiedz

Filtry i filtrowanie

rodzaj filtra a bezpieczeństwo

28.10.2009, 22:35 goprowiec pisze
user
Po lekturze dostępnych artykułów na temat filtra wydaje się, że najlepszym wyborem dla zbiorników powyżej 100l jest zakup filtra kubełkowego. Natrafiłem również na opinie ostrzegające przed możliwością zalania mieszkania przy niesprawności takiego filtra, stąd moje pytanie do użytkowników kubełków jak ta kwestia wygląda w rzeczywistości, ewentualnie których filtrów należałoby się wystrzegać a które można z czystym sumieniem polecić. (Akwarium 160l)


29.10.2009, 07:11 pelasia105 pisze
user
ja nie dawno kupiłam do Tetre ex700 i po pierwszym czyszczeniu miałam z nim małe kłopoty tzn. był bardzo słaby przepływ wody. poczytałam trochę opini na tego filtra i okazało się ze nie które egzemplarze tak po prostu mają i po paru dniach wszystko samo powraca do normy . to chyba jedyna wada jaka zauważyłam - reszta jest ok . tagże w sumie można go polecić :)


29.10.2009, 08:27 Anais pisze
user
Przy kupnie filtra patrzyłabym na :)

1. Ilość kubełków oraz ich pojemność - bo jednak do ponad setki przydają się 4 komory

2. Klasę filtra - najlepiej kupować bardziej wydajny filtr tzn. "klasę" wyżej niż wymogi naszego akwa,

3. Firmę i jakość wykonania - najlepiej poczytać na forach, popytać o filtrze który się chce kupić, później isć do sklepu i go dokładnie obejrzeć jak są wykonane poszczególne elementy

4. Czas gwarancji filtra (nie zawsze jest standardowy)


Poleciłabym filtry JBL=>http://infobot.pl/r/1uk4
To dość drogie filtry ale myślę, że marka zasłużona i godna zaufania.
Sama planuje zakupić powyższy filtr w marcu.



Co do filtra Tetra faktycznie filtry mają sporo wad. Dwie najbardziej niewygodne to:
a) spada wydajność - a właściwie wydajnosć jest różna
b) częsty brak szczelności (tzreba używac wazeliny lub samru na uszczelki po każdej podmianie - choć to zależy od egzemplaza)

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

Ostatnio edytowane: 29.10.2009, 08:32

29.10.2009, 10:54 goprowiec pisze
user
Dziękuję za opinie i rady. Dotychczas zastanawiałem się pomiędzy kaskadą Aquael FZN-3 a kubełkien Unimax 250, głównie ze względu na cenę, choć nie wiem czy to najszczęśliwszy wybór. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z którymś z powyższych filtrów. W chwili obecnej użytkuję filtr wewnętrzny z serii FAN 750 l/h ale od momentu utraty szczelności nad kopułką głowicy nie radzi sobie zbyt dobrze. Wracając do tematu bezpieczeństwa filtrów kubełkowych, czy ktoś z forumowiczów spotkał się z przypadkiem zalania mieszkanka podczas odmówienia posłuszeństwa przez taki filtr, czy też moje obawy są bepodstawne?


29.10.2009, 10:56 pelasia105 pisze
user
Anais jak zwykle dobrze piszesz , też zastanawiałam się nad JBL ale coś nas skusiło do Tetry , gdyby nie ten nie szczęśliwy wypadek to byłby bez zarzutu , ale z tego co pamiętam Jbl też ma jakieś małe wady chyba w każdym czasem coś się może zdażyć :)


29.10.2009, 19:09 Piotrek pisze
user
Nie zapominajmy o filtrach Eheima

Ja takowy posiadam - bardzo sobie chwalę.
Nie montowałem firmowej deszczowni, tylko zainstalowałem szklaną "fajkę".

Filtr czyściłem od maja tylko raz - i chyba spanikowałem, bo nie było w nim za wiele brudu.
Bardzo przydatna opcja w czasie czyszczenia to możliwość odłączenia węży od kubła bez wyjmowania wlotu i wylotu z akwarium (blokuje się po prostu wodę dwoma dźwigniami i nic się nie leje do szafki).

A propos obaw o zalanie mieszkania - robiłem testy na brak prądu. Wyłączałem na pare minut prąd - nie było żadnej cofki do filtra ani innych nieprzyjemnych zjawisk.

Jedyne co może się stać to nieszczelność uszczelek - ale trzeba po prostu uważnie montować węże i popatrzeć parę minut po uruchomieniu czy gdzieś na łączeniach nie pojawiają się krople wody, to wszystko :)


Ostatnio edytowane: 29.10.2009, 19:11

29.10.2009, 19:31 Anais pisze
user
Co do cofania to nawet w Tetra nie cofa się jak nie ma prądu. :)

A, filtry Eheim to już wyższa pólka :D

http://www.sklepmalawi.pl/EHEIM_Professionel_I_2229__filtr_zewnetrzny_pulsacyjny_z_wkladami_biologicznymi_p1239.html
http://www.sklepmalawi.pl/Eheim_Professionel_2324__termofiltr_zewnetrzny_p1704.html

Też rozważałam zakup tej firmy ale coś czuje ze będzie u mnie krucho z kasą po zakupie belek^^
Gdybym miała jednak większe możliwości pewnie kupiłabym Eheim...

A żeby zachować szczelność wystarczy po czyszczeniu filtra suche uszczelki posmarować np. wazeliną ^^

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

Ostatnio edytowane: 29.10.2009, 19:34

30.10.2009, 00:03 Marcin pisze
user
No to ja też się dorzucę, bo mam jeszcze coś innego a mianowicie kubełek fluvala firmy Hagen. Co prawda już bardzo leciwy, bo to seria 203 a teraz jest już chyba 205, ale nigdy nie miałem z nim żadnych problemów. Używam go od lat i nigdy nie nawalił. Uszczelka jest super wytrzymała i nie wiem co by się musiało stać żeby coś z niego wyciekło. Tak jak zauważył Piotrek, wydaje mi się że jeśli wszystko jest dobrze zmontowane to nie ma prawa dojść do żadnego wycieku. Fluval ma podobnie jak wspomniany Eheim opcję odłączenia bez wyjmowania węży z akwarium. Nie wiem jak działają nowsze modele ale zakładam, że nie gorzej :)
205 wg. specyfikacji jest polecana do max. 200l, więc jeśli masz 160 to powinno wystarczyć. No i nie jest aż tak drogi, bo na allegro chodzą już w okolicach 230 zł.

Kaskada to też fajna sprawa, ja używam Hagen Aqua Clear 70. Wg. producenta nadaje się to do akwariów 152-265l. Filtry kaskadowe są na pewno łatwiejsze w czyszczeniu od kubełków, ale mają też swoje wady. Po pierwsze wystają poza akwarium i nie bardzo można je ukryć, a po drugie możesz mieć problem z pokrywą. Ja musiałem swoją trochę "wyrzeźbić" żeby mi się ta kaskada zmieściła.


20.04.2010, 11:51 slawek pisze
user
co chodzi do filtra polecam fluwal ja mam 305 ale są i105,205,405,fx5,co chodzi ido filtra 305 ma on węgiel aktywny bioceramike i dodatkowo ma jeszcze gabke prosty w montażu wlot, wylot nie ma deszczownicy,prosty w czyszczeniu funkcja zalewania wody,tobie polecałbym 205ten ma tylko jeden kubełek mniej zaleta tego filtra jest że nie robi takiego zamieszania przy wyrzucie wody pozdrawiam wszystko znajdziesz na alegro

slawek

Ostatnio edytowane: 20.04.2010, 12:06

27.04.2024, 15:31 Reklama pisze
user
Odpowiedz