jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Obsada akwarium » Forum » trudne początki 72 litry akwarium
rejestracja przypomnienie hasła
Obsada akwarium

Obsada akwarium

Nie wiesz jakie ryby hodować? Co się z czym gryzie? Pytaj w tej grupie.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy101 członków 317 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
05.11.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

mephisto13 mephisto13 (93) Mlody94 Mlody94 (64)
Odpowiedz

Obsada akwarium

trudne początki 72 litry akwarium

02.09.2012, 11:17 magdalenaterlis pisze
user
Witam! Wraz z mężem jesteśmy bardzooo początkującymi akwarystami. Niejako akwarium ma być naszym pierwszym dzieckiem :) Dziś dostaliśmy akwarium od znajomych o następujących parametrach:
AKWARIUM 60X30X40 72l grubość szkła 5mm, OŚWIETLENIE T8 1X15w, FILTR WEWNĘTRZNY HJ-311b (300l/h), GRZAŁKA 50W Z TERMOSTATEM ROBIZOO (zakres temp 16 - 32), termometr szklany, odmulacz z pompką. Oczywiście teraz zaczynami od ustabilizaowania wody zanim kupimy ryby ale musimy wiedzieć czego i gdzie szukać.
Wybrana obsada:
neony inessa 7
gupiki endlera 4
gupiki pawie oczko 3
para pielęgniczek np. żółtych lub kakadu
kiryseki albo 4 pigmeje albo para panda lub para sterby
2 otoseki
ewnetualnie 2 ampularie i 2 ślimaki helenki lub świderki
Czy obsada jest dobrze dobrana? Coś może pozmieniać? Dodać? Odjąć? Czy w Warszawie łatwo je dostać?
A jakie rośliny? Możecie podpowiedzieć coś na ten temat?

Z tego co poczytaliśmy to ustaliliśmy następujące warunki dla wybranych gatunków ryb: woda średnio twarda, 24 st, woda lekko kwaśna, średnia ilośc roslin(po bokach i z tyłu więcej, z przodu mniej, na środku polanki do pływania + kryjówki), karma żywa i sucha, miękkie podłoże, średnie światło. Czy są one odpowiednie dla wszystkich wybranych gatunków?

Zależy nam aby akwarium było kolorowe, różnorodne i aby flora i fauna byłą w miarę łatwa do hodowli, ponieważ dopiero zaczynamy.
Z góry dziękujemy za wszystkie podpowiedzi.


03.09.2012, 21:57 Marcin pisze
user
Witaj. Co do filtra, widzę że to chińska produkcja - różne są opinie na ten temat, ja osobiście nie używałem i wolałbym coś bardziej znanej marki. Nie chodzi nawet o wydajność, bo tutaj powinno być ok, ale o awaryjność i ewentualną gwarancję. W przyszłości możecie zainwestować w zewnętrzny kubełek - jest o tyle lepszy że nie zajmuje miejsca w akwarium, mniej jest roboty przy czyszczeniu, dodatkowo masz filtrację biologiczną. Ale skoro już kupiliście to nie pozostaje nic innego niż przetestować jak się będzie sprawdzał :)

Na temat filtrów i filtrowania możesz jeszcze poczytać na naszym forum.

Jeśli chodzi o grzałkę to tutaj bym się zastanawiał czy trochę nie za słaba. To jeszcze zależy jaką temperaturę macie w pokoju, czy akwarium ma pokrywę - bo od tego zależy jak bardzo woda będzie oddawać ciepło. Tak czy inaczej z doświadczenia wiem że warto mieć drugą rezerwową grzałkę. Wiele to nie kosztuje a zawsze bezpieczniej w razie jakiejś awarii. Termometr dobrze że macie, będziecie widzieć czy grzałka nie oszukuje :)

Na temat obsady może ktoś inny się jeszcze wypowie, ja tych gatunków nie trzymałem nigdy u siebie. Ale generalnie z tego co można znaleźć w sieci to ramirezy + gupiki + neonki + kiryski to dosyć bezpieczna konfiguracja. Tylko weź pod uwagę że kiryski lubią mieć towarzystwo i dobrze by było z 5 sztuk mieć.

Wielu początkujących lubi też dołożyć glonojada do obsady :) Nie pisałaś o tym, to dobrze bo one nie są wcale konieczne i często bardziej brudzą niż czyszczą. Mam nadzieję że cokolwiek pomogłem, powodzenia z nowym akwarium.


04.09.2012, 16:40 Gigant pisze
user
nie wiem czy do tej obsady pasuja pielęgnice,raczej nie, będą agresywne


06.09.2012, 17:59 Miszczu pisze
user
Gigant ja kiedyś miałem pielęgnice z żyworódkami i innymi spokojnymi rybami i nic im nie było a pielęgnice nie zachowywały się agresywnie. No ale wiadomo każda ryba inaczej się zachowuje to zależy od warunków w jaki hodowca je trzymał i w jakich oni je będą trzymać. Mogą zaryzykować ale tak jak piszesz mogą być agresywne więc niech się czują ostrzeżeni. Oraz niech patrzą jak te pielęgnice się zachowują względem innych ryb.


16.05.2024, 07:25 Reklama pisze
user
Odpowiedz