jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Zrób to sam » Forum » Kolumna kationitowa - jak zbudować samemu?
rejestracja przypomnienie hasła
Zrób to sam

Zrób to sam

DIY - Czyli zrób to sam. Wasze własne projekty i patenty na sprzęt, dekoracje, itp.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy33 członków 23 dyskusji

Właściciel

freeze80

freeze80
Data utworzenia
26.03.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (9) freeze80 freeze80 (8)
Odpowiedz

Zrób to sam

Kolumna kationitowa - jak zbudować samemu?

01.11.2009, 20:03 Anais pisze
user
Jak w temacie pisze interesuje mnie jak zbudować samemu kolumnę ^^

Jeśli ktoś zna szczegóły proszę o podzielnie się info :)
Najlepiej razem ze schematem budowy.

Zapoznałam się z kilkoma możliwościami jednak pojawiło się w związku z tym wiele wątpliwości...
Dlatego rozpoczynam dyskusję i czekam na jej zajmujące rozwiniecie :D

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

02.11.2009, 23:02 Piotrek pisze
user
Zdumiałaś mnie tym pomysłem - aż musiałem sprawdzić u wujka Googla co to jest :)

Czy naprawdę potrzebujesz aż takiego rozwiązania? Jeśli dobrze wyczytałem, taka kolumna służy do przemysłowego oczyszczania wody :)


04.11.2009, 19:34 Anais pisze
user
Mój problem brzmi tak: Jak obniżyć ph wody nie barwiąc jej (np. torf - co powoduje zmniejszenie wydajności świetlnej)?
(choć kufel twierdzi ze używa torfu a wodę ma niezabarwioną. Ja muszę używać torfu naturalnego gdyż obniżam ph z 7.2 na 6.6 a to sporo)

Czytałam sporo i odnalazłam coś takiego jak "kolumna kationowa". Podobno używano jej przed pojawieniem sie filtrów RO ^^
Jest prostsza w budowie i działaniu niż filtr RO ale skutecznie obniży ph i kh wody.

Owszem kolumna kationowa jest używana w przemyśle do oczyszczania chemicznego wody. :)

W akwarystyce służy do zmiękczania wody.
Do celów akwarystycznych można ja swobodnie zbudować z dostępnych wszystkim materiałów.

Odnalazłam wiele możliwości jej zbudowania jednak wile z nich maiło niejasne dla mnie opisy budowy :D
Jeden wydawał się banalnie prosty i niezwykle wygodny (jednak według niektórych budził wątpliwości...).
Dlatego chciałam zapytać na forum czy słyszeliście o takim rozwiązaniu a właściwie alternatywie dla filtra RO :)

Oto pomysł który mnie zaciekawił. Pochodzi z forum akwarium.net.

schemat budowy kolumny kationowej wersja "podwodna" ^^

potrzebne rzeczy:
= filtr wewnętrzny ( np. obiegowy aquael 300l czy też Aquaszut Turbo 8W)
= wiadro
= butelka plastikowa
= Kationit (np. Filtrax) - 20 zł
= gąbki lub włókniny
= kawałek pończochy
= HCl 35% - 10zl

http://www.lamers.pl/akwarium/filtrax.jpg

1. w zależności o ilosci wody jaką chcemy przefiltrować przygotowujemy wiadro lub inny pojemnik na wodę w którym odbędzie sie filtracja

2. odcinamy od butelki dno.

3. za pomocą rozgrzanego gwoździa dziurawimy nakrętkę butelki tak aby otwór był na tyle duży by móc z lekkim oporem wcisnąć rurkę wlotu wody do filtra

4. zakręcamy nakrętkę a następnie wkładamy na dno butelki warstwę gąbki lub waty (będzie to zabezpieczać kationit przed zassaniem przez filtr)

5. do nakrętki przymocowujemy głowicę filtra (która będzie zasysać wodę i powodować przepływ wody przez kationit w zbiorniku)

6. wkładamy odpowiednia ilość kationitu do pończochy (należy ułożyc go dość ciasno) a następnie umieszczamy wkład w butelce

7. włączamy filtr i czekamy na wodę :)

Co do wydajności kationitu są różne opinie:
= 0,5 litrowa butelka kationitu pozwala na zmiękczenie ok 60-70L wody z 15*Tww do 0*Tww
= kationitu moze zmiekczyc wode o ~2k stopni. w kranie woda ma zwykle okolo 20stopni czyli mozemy zmiekczyc przynajmniej 90l
= przy przepływie wody 10-15l/min i bez regeneracji kationitu uzyskuje się 200 l wody o TWO=0, a nastepne 100 l ma TWO=10`

UWAGA: kationit musi zawsze pozostawać mokry! Oznacza to ze od momentu pierwszej filtracji cały czas musi być wilgotny inaczej starci swoje właściwości.

=>wkład kationitowy jest odnawialny za pomocą HCL (czystego) => regeneracja kationitu:



Metoda budowy takiej, nie do końca :D kolumny kationitowej wydaje sie najprostzra jaka znalazłam. Do tego ma ogromną zaletę bo nie trzeba przy niej stać dolewając wody. ^^

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

Ostatnio edytowane: 04.11.2009, 19:38

04.11.2009, 21:08 Deli pisze
user
nielatwiej podkrecic Co2 xD?


07.11.2009, 21:14 Anais pisze
user
mam podkręcone i nawet nie drgnęło ph ^^

CO2 obniża ph tylko przy określonej twardości... a jak obniżyć tą twardość... oto pytanie ^^

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

Ostatnio edytowane: 07.11.2009, 21:16

26.04.2024, 21:57 Reklama pisze
user
Odpowiedz