jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » Ogrzewanie
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

Ogrzewanie

06.03.2009, 22:51 Piotrek pisze
user
Ogrzewanie wody w akwarium jest bardzo ważne, ponieważ większość ryb akwariowych to ryby tropikalne, a to znaczy, że żyją one w wyższych temperaturach niż te, które panują u nas. Ryb raczej nie można przystosować do niższej temperatury.

Niektóre ryby okresowo tolerują spadki temperatury, ale większość z nich ginie i dlatego ogrzewanie wody jest raczej konieczne.

Zaniechanie ogrzewania może nastąpić tylko wtedy, gdy hodujemy ryby nie wymagające temperatury wyższej niż 20C.
W zbyt niskiej temperaturze ryby tracą barwy i żywotność, a ponadto łatwiej zapadają na szereg chorób (np. pleśniawka). Ponadto nie należy raczej stosować temperatur granicznych, gdyż przy stosunkowo niedużej dokładności termometru łatwo przekroczyć granicę temperatur wymaganych przez dany gatunek ryby. Np. dla temperatur 22-26C najlepiej utrzymywać temperaturę na wysokości 24C.

System grzejący wodę w akwarium powinien być tak skonfigurowany aby najdalej w ciągu 24 godzin pozwalał uzyskać żądaną temperaturę, utrzymywał żądaną temperaturę przez dowolnie długi okres, był prosty i bezpieczny w użyciu. Tym wymogom odpowiada tylko grzałka połączona z termoregulatorem, bądź grzałka z wbudowanym termoregulatorem.

Są to bardzo wygodne urządzenia, gdyż termoregulator automatycznie wyłącza dopływ prądu do grzałki po osiągnięciu uprzednio zaprogramowanej temperatury i ponownie włącza, gdy temperatura opadnie. Co do mocy grzałki to nie można podać jakiegoś uniwersalnego przepisu na moc stosowanego urządzenia grzejnego, gdyż ilość ciepła konieczna do uzyskania i utrzymania temperatury zależy od: wielkości zbiornika, żądanej temperatury w akwarium, temperatury otoczenia, izolacji cieplnej. Z tych powodów regulacja temperatury jest rzeczą indywidualną dla każdego zbiornika.


03.04.2009, 22:23 Anais pisze
user
Mam pytanie:) jaka powinna być moc grzałki do 112l akwarium? Chyba mam niewłaściwą bo w nocy znacznie spada temperatura.

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

04.04.2009, 18:18 freeze80 pisze
user
Anais - mam takie samo akwa i używam grzałki Hagena z termostatem 150W w jednym. Temperaturka u mnie 26 stopni czy w dzień czy w nocy - chociaż na noc będzie wyłączana a sterowanie temperaturą przejmie termostat z grzałką 70W. Nawet lepiej jak temperatura spada w nocy ( nieznacznie 2-4 stopni ) wówczas odwzorowuje to naturalny cykl dobowy.
Jeszcze tylko pytanie czy w nocy grzałka jest włączona czy wyłączasz ją na noc ?

Zatopić cały świat ;)

05.04.2009, 07:39 Artur pisze
user
freeze80 - z tym "lepiej" to tak nie do końca, nie sądzę że np. dyskowcom pasują takie skoki temperatury.
Swojego czasu miałem uszkodzony termostat w grzałce i temperatura skakała mi o kilka stopni w ciągu dnia - wszystkie neony padły.
Obecnie mam 300W Tetrę na 240L. Na chwilę obecną jednak kupiłbym raczej 2x150W, mniejszy problem na wypadek awarii, szczególnie na weekendzie gdzie sklepy już zamknięte.

A co do naturalnego cyklu to słyszałem coś takiego odnośnie oświetlenia i z tym się zgadzam, natomiast odnośnie temperatury wody... osobiście bym nie ryzykował, ale każde akwarium jest inne i u kogoś może być wszystko ok.


Ostatnio edytowane: 05.04.2009, 07:41

05.04.2009, 12:02 Anais pisze
user
Artur i freeez80 dziękuję za pomoc:) Nie wiedziałam że temperatura może w nocy nieznacznie spaść myślałam że musi być zawsze stała. W moim przypadku to właśnie 2-4 stopnie w nocy, ale to też nie reguła, czasem temp pozostaje niezmienna.
Ja też mam neonki, ale temp za dania jest stała. Pomyślę jednak o jakiejś lepszej grzałce.
Myślę że problem z temp może u mnie być związany jeszcze z czym innym...
Mianowicie czy grzałka może być umieszczona niedaleko wlotu filtra zewnętrznego?

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

05.04.2009, 19:13 Artur pisze
user
Anais: wydaje mi się że może, cieplejsza woda jest wtedy zasysana do filtra i po przejściu przez niego równomiernie rozprowadzona w drugim końcu akwarium. Jak tam mam u siebie. Nie wiem jakie wymiary ma Twoje akwarium, moje ma 1.5 metra szerokości i niestety nie mam możliwości zamontować grzałki na samym środku akwarium. Przeszkadzają wzmocnienia poprzeczne.


05.04.2009, 19:30 Anais pisze
user
Artur dzięki za wyjaśnienie. Myślałam że woda w filtrze może się ochładzać, ale skoro równie ciepła powróci do akwarium uspokaja mnie to. Mam akwarium 112l (80/35/40).
Jeśli chodzi o zamontowanie grzałki na samym środku akwarium chodzi ci o to, że może być przymocowana na środku tylnej szyby? Ale czy to nie za bardzo rzuca się w oczy i nie psuje krajobrazu?
Mam jeszcze pytanie: czy można zakamuflować grzałkę jakąś rośliną i czy bliski kontakt z nią nie uszkodzi rośliny?
Mam grzałkę zamontowaną na bocznej szybie bliżej szyby frontowej i trochę razi mnie jej ostentacyjna obecność. Z drugiej strony kompletnie nie mam koncepcji gdzie ją umieścić bo tak nie rzucała się w oczy.

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

05.04.2009, 21:58 Ensis pisze
user
Mam dokładnie takie samo akwa i obok grzałki (nawet przy grzałce) ulokowałem dwie roślinki i nic im się nie dzieje, więc myślę, że spokojnie możesz zamaskować ją roślinkami. Moją wyraźnie widać, bo akwarium świeżo po założeniu i roślinki niskie, ale z czasem będzie ok :D


06.04.2009, 02:24 freeze80 pisze
user
Artur - co do dysków się z tobą zgodzę - a różnice temperatur wciąż pozostanę przy swoim. Anais - umieszczenie grzałki przy wlocie do filtra to marnowanie energii według mnie. Woda ogrzana nie rozprowadza się po akwarium lecz zostaje zassana do filtra. Jeżeli temperatura otoczenia będzie znacznie niższa od tej w akwarium część temperatury stracisz na wężach doprowadzających ( można założyć otuline na rury ). Grzałkę zamaskowałbym roślinami lub korzeniem.

Zatopić cały świat ;)

06.04.2009, 11:09 Anais pisze
user
Chyba pójdę za twoją radą Ensis i zamaskuję grzałkę roślinami. Jednak tak jak radzi freeze80 przeniosę ją na drugi koniec akwarium. Marnowanie energii to chyba największy grzech naszych czasów...
Ja tez mam niedawno założone akwarium, moje pierwsze akwarium. Zanim rozpoczęłam przygotowania do założenia go zapoznałam się z liczną literaturą a jednak w konfrontacji literatury z praktyką napotkałam liczne problemy nie do końca dobrze omówionymi w książkach. Tym bardziej obojgu dziękuję za radę.

Niebezpieczeństwo utraty równowagi trwa chwile, nie ryzykując wcale tracimy siebie na zawsze…

27.04.2024, 17:43 Reklama pisze
user
Odpowiedz