jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Choroby ryb » Forum » rybki zdychają, co robić?
rejestracja przypomnienie hasła
Choroby ryb

Choroby ryb

Ryba zachorowała? Nie wiesz co to za choroba? Zapytaj, poczytaj.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy96 członków 131 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
06.03.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (59) gucio gucio (33)
Odpowiedz

Choroby ryb

rybki zdychają, co robić?

02.08.2012, 22:24 _edzia_ pisze
user
Witam Wszystkich.
Mam straszny problem z moimi rybkami. Jestem zupełnie zielona, tydzień temu dostałam akwarium z wraz z wyposażeniem, wodą i dwiema dużymi rybkami, skalarem i jakimś białym sumem. Oddałam je ponieważ były za duże już do mojego 54L akwarium temp ok 25st.. wymieniłam połowę wody, sparzyłam kamyczki dałam używaną wcześniej pompkę. Kolejnego dnia kupiłam kilka neonków, 3 danio 2 kiryski 2 mieczyki.
Następnego dnia znajomy przyniósł mi około 20 gupików. i się zaczęło...najpierw zaczęły padać gupiki po 1 dziennie już w sumie około 10 a dziś rano zdechł dorosły danonek, pływał tak jakby co 2 kroki odpoczywając( choć myślę że to przez wojnę jaką prowadził z drugim młodszym, miał czerwone ślady obok płetwy grzbietowej a wcześniej kilka dni, odgryzł mu kawałek płytki skrzelowej) a teraz zobaczyłam jak młody mieczyk, że tak powiem 'gibocze' na prawo i lewo i zachowuje się jakby zasypiał i gwałtownie się budził, spadał na dno i dotknąwszy czegoś po drodze podrywał się do góry. godzinę temu jeszcze był ok a teraz już po nim. Co się z nimi dzieje? czy coś przyniosłam z tymi gupikami? Proszę o pomoc boję się że padną mi wszystkie.


03.08.2012, 03:41 gucio pisze
user
mam na to rade wez akwarium postaw na kuchence dodaj wegety i zupę rybną masz gotową

a tak poważnie nie pchaj tyle rybek do małego akwarium skup się na kilku na początek twojej przygody z akwarystyką 4 do 10 to góra poczytaj trochę o rybkach zanim je kupisz lub też dostaniesz nie jest sztuką wsadzić wszystkie rybki do jednego baniaka i obserwować jak dzień po dniu jedna z drugą zdychają
proponuje Ci na wstępie poczytać troche na tematy takie jak
0- podstawa akwarystyki
1- jaka woda powinna byc w twoim akwarium przy podmianie i przed
2- filtracja
3- temperatura
4- pielęgnacja ogólna baniaka, jak i czym czyścić akwarium
5- jakie rybki można trzymać w danej wielkości akwarium i z jakimi innymi gatunkami można je trzymać
ogarnij trochę informacji a twoje problemy na pewno znikną
pozdrawiam

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

03.08.2012, 15:24 _edzia_ pisze
user

Dzięki za odpowiedź.

Co do zupy to podziękuję ;)
Wiedziałam ze taka ilość gupików to przesada, ale skoro doświadczony sąsiad twierdził że ma ich też pełno i nic się nie dzieje to niby dlaczego nie miałam mu uwierzyć skoro już kilka lat posiada akwarium.
Poszperałam trochę po necie ale wiadomości tam często różnią się od siebie pewnie ze względu na sponsora, szczególne wątpliwości mam co do podmian wody i już nawet nie chodzi o ilość bo są zbliżone dane
a o jakość.
Jedni proponują odstaną wodę z kranu, inni destylowaną a jeszcze inni wodę mineralną z Lidla. poprzedni właściciel mojego akwarium używał przegotowanej więc w końcu komu wierzyć?

Zastanawiam się też nad pompką. Mam używany przez poprzednika i do tej pory przeze mnie 'brzęczyk' i całkiem nową Filtration pump UV jup -02, 5W. po tygodniu pracy u mnie wymieniłam wkład w brzęczyku( to co było w środku już niczego nie przypominało) ale zastanawiam się nad wymianą na ten nowy, czy to dobrzy pomysł?
Ach i jeszcze coś mój poprzednik w lecie nie używał grzałki i twierdzi że temp. była ciągle w granicach 24-25 st. co o tym sądzić? raczej nie powielać pomysłu?
Powiecie że zadaję dużo pytań(często to słyszę) jestem ciekawska z natury, ale wolę wiadomości zaczerpnięte od fachowców z doświadczeniem niż od tych którym zależy na sprzedaży tego nie innego produktu, albo co gorzej 'fachowca' sąsiada :)


05.08.2012, 01:48 gucio pisze
user
tak jak mówisz jest dużo zbliżonych lub różnych wiadomości co robić i jak należy postępować z akwarium i jego mieszkańcami.
jeżeli chodzi o wodę to po prostu rób co tygodniowe lub co 2 tygodnie podmiany wody jakieś 20-30% podawaj normalną kranówkę z tym że odstana jakieś 2-3 dni i tyle nic prostrzego :)
pompka powietrza jak najbardziej wskazana przy takiej ilości rybek
jeżeli chodzi o filtr to wkłady jak zamierzasz wymienić to wymień czemu nie jeśli chcesz mieć nowe z tym że jak już to zrobisz to nie czyść filtra zbyt często 1x na 1,5-2 miesiące i myj wkłady w wodzie ze swojego akwarium nigdy kranówką bo inaczej zabijesz bakterie które żyją w filtrze
filtr ma działać 24godziny na dobę
grzałka też ma chodzić 24 godziny na dobę 24-25sc. (grzałkę masz z termostatem rozumie ???)
ps. fachowiec nie jestem ale zawsze służę pomocą mam nadzieje że dobrą :)
pozdrawiam

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

05.08.2012, 12:01 _edzia_ pisze
user
I to są konkrety jakie lubię, dzięki :)

Tak, grzałkę mam z termostatem.
Tylko jeszcze nie mogę zrozumieć tych pompek, dlaczego brzęczyk nie jest uważany jako napowietrzający skoro przy podkręconej końcówce wężyka mam całą masę 'bąbelków' tak jak z tej z napowietrzaniem, no i czy wbudowana w ten nowy filtr lampa UV nie zabije tych pożytecznych bakterii? Ona ma filtr biolog-chem, może on wystarczy?
Nie bądź taki skromny, mając taką wiedzę z powodzeniem możesz nazywać się fachowcem i to bez cudzysłowia. :)


05.08.2012, 12:08 _edzia_ pisze
user
_edzia_ pisze:
I to są konkrety jakie lubię, dzięki

Tak, grzałkę mam z termostatem.
Tylko jeszcze nie mogę zrozumieć tych pompek, dlaczego brzęczyk nie jest uważany jako napowietrzający skoro przy podkręconej końcówce wężyka mam całą masę 'bąbelków' tak jak z tej z napowietrzaniem, no i czy wbudowana w ten nowy filtr lampa UV nie zabije tych pożytecznych bakterii? Ona ma filtr biolog-chem, może on wystarczy?
Nie bądź taki skromny, mając taką wiedzę z powodzeniem możesz nazywać się fachowcem i to bez cudzysłowia.

Moje rybki już nie zdychają, zostało jakieś 10 gupików, ale nie tylko przeludnienie było powodem, mieczyk od czasu do czasu wzbogaca swój jadłospis, choć dostaje co jakiś czas mięsko to chyba bardzo lubi polować :)
Dzięki za pomoc :)


05.08.2012, 14:36 gucio pisze
user
mój błąd faktycznie masz filtr z możliwością dozowania powietrza to nie będzie potrzebna ci pompka napowietrzająca
co do lampy UV nic się nie będzie działo złego wręcz przeciwnie lampa pomorze ci w utrzymaniu kontroli nad glonami i innymi niechcianymi gośćmi w twoim baniaku
sam stosuje u siebie 7W lampe
pozdrawiam

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

11.08.2012, 22:49 _edzia_ pisze
user
Witam :)
Poszperałam trochę po literaturze i necie i odkryłam iż filtr który miałam to Aqua Szut czy jakoś tak, więc to ja Cię wprowadziłam w błąd za co przepraszam.
A że 2 filtry na raz wyglądają nieefektownie to wyjęłam jednak ten jup-o2 ( nie wiem dlaczego mniej efektownie napowietrzał, a poza tym to chińczyk a ja wierzę w 'dobre bo polskie';) ale za to miał lampę UV.

No to teraz zaczynają mi się glony :\\\ ale to temat nie w tej grupie chyba.
Pozdrawiam i dziękujemy za dotychczasową pomoc, ja i moje rybki :)

Ps:
Od tamtej pory wszystkie mają się dobrze:)


12.08.2012, 04:04 gucio pisze
user
ok nic się nie stało z tym filtrem każdy jest omylny

ale tu nie chodzi o estetykę
A o efektywność jak już to wspomniałaś i pożądane działanie które ma na celu utrzymanie zdrowej kondycji wody i co idzie z tym naszych podopiecznych na których tak nam zależy.
dlatego nie widzę sensu żeby wyciągać filtr który dobrze spełniał swoje zadanie na rzecz glonów i słabej cyrkulacji wody.
i teraz masz glony
ale jeśli chcesz mieć efektowne akwarium bez dwóch filtrów to musisz zaopatrzyć się w jeden filtr który będzie spełniał zdania tych twoich dotychczas działających filtrów
jeżeli mogę polecam
TETRA TEC EX 600 to filtr zewnętrzny
na twoje 54 litry to filtr jak znalazł ( używam takiego w 37,5l )i(w 112l używam TETRA TEC EX1200)
1. filtracja 4 stopniowa
2. filtracja mechaniczna i biologiczna
3. dobra cyrkulacja wody
4. czyszczenie co pół roku może i więcej
5. łatwa obsługa i konserwacja
6. cichy i ekonomiczny tylko 10W
7. twoje rybki i ty sama będziecie zadowoleni

kurcze czasem myślę że mógłbym zostać domokrążcą

pozdrawiam !!!!!

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

Ostatnio edytowane: 12.08.2012, 04:27

12.08.2012, 10:09 Marcin pisze
user
Zgadzam się z przedmówcą. Jeśli nie chcesz zagracać akwarium, to zdecydowanie filtr zewnętrzny. Co prawda wychodzi drożej niż wewnętrzny, ale bez porównania jeśli chodzi o działanie.
Najlepiej rozmiar większy niż zaleca producent do Twojego litrażu. Ja używam JBL CristalProfi i mogę go spokojnie polecić. Do Twojego akwarium powinien wystarczyć np. taki: http://www.zoologiczny.sklep.pl/JBL_Cristal_Profi_e700__25_23_21___6135
Jeśli będzie za mocny to jest regulacja przepływu wody i można sobie dopasować. Co do innych modeli to się nie wypowiem bo nie używałem :)

Jeśli chodzi o glony, to za słaba filtracja tez się może przyczyniać do ich wzrostu. Ja u siebie ostatnio dołożyłem drugi filtr i widzę zdecydowaną poprawę.


08.05.2024, 02:59 Reklama pisze
user
Odpowiedz