jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Glony » Forum » Stary-nowy korzeń i glony
rejestracja przypomnienie hasła
Glony

Glony

Identyfikacja glonów, sposoby na ich zwalczanie.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy32 członków 44 dyskusji

Właściciel

adamus1305

adamus1305
Data utworzenia
14.11.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Miszczu Miszczu (13) tomeczek439 tomeczek439 (11)
Odpowiedz

Glony

Stary-nowy korzeń i glony

26.03.2013, 20:28 Koder pisze
user
Witam.
Było OK do chwili, kiedy podczas ostatniej podmiany wody (miniona sobota) włożyłem do akwa korzeń kupiony ad jednego z użytkowników pewnego forum.
Dzisiaj jest wtorek, więc tylko 3 dni po podmianie - woda zrobiła się żółtobrunatna (to zauważyłem już w poniedziałek) i i pojawiły się "kępki" glonów na szybach.
Ale mam dodatkową informację, otóż podczas tej feralnej podmiany wody, wymieniłem również jedną ze świetlówek na GRO-LUX, jak wiadomo, dają one super światło dla roślin,ale glony, to też rośliny.
No i tu problem. Czy nagłe pojawienie się glonów (do ostatniej podmiany wody, akwarium było czyściutkie) jest wynikiem włożenia do akwa korzenia, czy zmiany rodzaju oświetlenia.
Wyjąłem korzeń, po czym przetarłem szyby (od wewnątrz oczywiście) pływa teraz w akwarium mnóstwo zielonkawo szarych drobinek, filtr je pewnie powoli wyłapie.
Planuję jutro zrobić 50% podmiany wody i tak ze 3 razy co 2 dni - co wy na to?
Płukanie filtra... czy przy takiej ilości tego szajsu ma sens? Z drugiej jednak strony, wymiana wkładu, to restart akwarium, a tego bym nie chciał, więc najpierw zastosuję wszelkie możliwe środki "zwalczające".
Z góry dziękuję za rady i sugestie.
Pozdrawiam.


27.03.2013, 20:31 badis pisze
user
Witam. Mam w swoim zbiorniku również korzenie z tym że po zakupie takiego korzenia w sklepie akwarystycznym przed włożeniem go do akwarium najpierw go moczyłem przez dłuższy czas w wiadrze z woda aż do momentu kiedy zaczął sam tonąć ( polecane jest również dodawać soli do wody w której są moczone korzenie. Ja osobiście jej nie dodawałem). Kiedy korzeń był już odpowiednio przygotowany włożyłem go do akwarium i nie zauważyłem aby wzrost glonów w jakiś sposób się nasilił. Ja bym obstawiał że w Twoim przypadku to wina światła.


Ostatnio edytowane: 27.03.2013, 20:37

27.03.2013, 21:40 michael82 pisze
user
Witam moze cos podpowiem jak na pooczzatek to najlepiej wygotowac ten owy korzeń w wodzie z sola i moczyc go wtedy w wodzie az przestanie barwic. poczytajcie w roslinyakwariowe .pl Jak usunąć brązowe zabarwienie wody od korzeni?moze pomoge .Pozdrawiam


28.03.2013, 11:38 bielu pisze
user
Hej
Jesli o korzen chodzi to sie zgadzam z michael82 i badis ze warto go wygotowac ale wedlug mnie wieksze znaczenie na pojawienie sie glonow miala wymiana swietlowki a nie wlozenie korzenia


28.03.2013, 15:59 Koder pisze
user
Witam.
Dzięki za odpowiedzi :-)
Korzeń był przygotowany przez poprzedniego właściciela i używany w akwarium (taką przynajmniej dostałem od niego informację), w każdym razie był ciężki i nie trzeba było go dociążać, aby siedział na dnie.
Świetlówkę zamieniłem na poprzednią (standardowa Philips) jedną podmianę 50% mam za sobą i w akwarium jest sporo jaśniej :-)
Druga podmiana zaplanowana jest na jutro - na pewno będzie lepiej.
Pozdrawiam.


30.04.2024, 09:51 Reklama pisze
user
Odpowiedz