jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Offtopic czyli luźne rozmowy » Forum » Wybór akwarium
rejestracja przypomnienie hasła
Offtopic czyli luźne rozmowy

Offtopic czyli luźne rozmowy

W tej grupie można porozmawiać na tematy luźno związane lub nie związane z akwarystyką

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy35 członków 67 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
11.05.2009

Moderatorzy

Najaktywniejsi członkowie

Anais Anais (45) Latifa Latifa (33)
Odpowiedz

Offtopic czyli luźne rozmowy

Wybór akwarium

10.01.2013, 10:38 saviano pisze
user
Cześć,
Dopiero planuję zakup akwarium. Planuję kupić 80x35x40 owalne, ale znajoma ostatnio zakupiła morskie owalne i mówi, że owalne dość mocno zniekształca widok. A Wy jakie macie spostrzeżenia i preferencje na temat kształtu akwarium?

PS. Planuję akwarium słodkowodne, korzeń, trochę roślinek, zamknięte.
Myślałem o sprzęcie:
- akwarium j/w (będzie stać na komodzie jaką posiadam, raczej na niższej, tj. około 120cm wysokości, aby 4-letnia córce nie ograniczać oberwacji),
- podstawka + podkładka/pianka (w jakiej kolejności - pianka pod podstawką i an to akwarium, czy pianka w podstawkę i na to akwarium)
- filtr aquael turbo 500 i ewentualnie lampa uv mini, ale się zastanawiam nad glonojadem i jeżeli nie da rady glonom, wówczas lampa będzie raczej konieczna. zastanawiałem się jeszcze nad filtrem wewnętrznym kaskadowym, ale nie wiem, czy nie będzie "chlupać". Kaskadowy mający skimery i powodują może większy ruch górnej warstwy wody i może większe jej napowietrzanie przez wlewanie wody do akwarium
- grzałka aquael gold - podobno lepsza, dłużej działa poprawnie...
- napowietrzacz raczej kamień niż kurtynę
- termometr elektroniczny
- pokrywa ze świetlówkami i ewentualne oświetlenie nocno/wieczorne fluorescencyjne lub niebieskie słabe
- filtr planuję umieścić na ściance bocznej, a za filtrem grzałkę , termometr po przeciwnej tronie akwaium (dobry pomysł ?)
- jeżeli będzie filtr kaskadowy, to czy nie muszę dorzucić urządzenia nieco ruszającego wodę ?

dzięki za info

Pozdrawiam
MS


Ostatnio edytowane: 10.01.2013, 10:55

10.01.2013, 19:26 mirkowlaniec pisze
user
Akwarium owalne o podanych przez Ciebie wymiarach ma 102 litry. Akwarium proste w tym samym rozmiarze ma 112 litrów. To jest dla mnie główny argument przemawiający za akwarium prostym. Jeżeli chodzi o filtr to polecam Ci aquael minikani 120 filtr zewnętrzny. Skoro wiesz , że ruch tafli wody napowietrza wodę to po co Ci kamień napowietrzający?


11.01.2013, 13:02 saviano pisze
user
Aby napowietrzyć akwarium bardziej, ale to zależy jaki poziom natlenienia i nasycenia dwutlenkiem węgla byłby przy kaskadowym filtrze zewnętrznym. Skłaniam się też coraz bardziej do akwarium 100x40x50 lub 100x40x40 (mam szafkę o podstawie 135x45 gdzie łącznie ze ścianami bocznymi są 4 pionowe płyty o grubości około 12mm - zastanawiam się tylko czy wytrzyma wagę akwarium 200l+sprzęt). Jest ku temu kilka powodów: bardziej stabilne środowisko, można mieć większe ryby i rośliny, korzenie i ogólnie ciekawszą aranżację. Jeszcze muszę z żoną to przedyskutować, ale zacznę w końcu spełniać jedno ze swoim dziecięcych marzeń.


11.01.2013, 15:54 mirkowlaniec pisze
user
Narzekanie żony na akwarium znam z własnego doświadczenia :) Obecnie posiadam 240l , ale chcę namówić małżonkę na 500l :)


12.01.2013, 02:25 gucio pisze
user
saviano plany masz dobre ale najpierw kup szkło a pózniej będziesz planować co i jak
bo jak na razie sam nie wiesz jakie akwarium chcesz
ja proponuje ci 200l jak już bym miał kupować nowy baniaczek

Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym. Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia.

02.05.2024, 02:46 Reklama pisze
user
Odpowiedz