jesteś tutaj: Strona główna » Grupy » Akwarystyczne podstawy » Forum » Planowanie akwarium
rejestracja przypomnienie hasła
Akwarystyczne podstawy

Akwarystyczne podstawy

Czyli forum ogólne. Dla początkujących i nie tylko.

Grupa otwarta

+ dołącz do grupy111 członków 164 dyskusji

Właściciel

Piotrek

Piotrek
Data utworzenia
01.03.2009

Moderatorzy Marcin

Najaktywniejsi członkowie

Otomik Otomik (60) Anais Anais (57)
Odpowiedz

Akwarystyczne podstawy

Planowanie akwarium

23.08.2011, 00:33 ilonka333 pisze
user
Witam.
Dopiero planuje zakup akwarium i szukam informacji, jakie powinnam kupić, aby nie popełniać głupich błędów już na samym początku.
Mam dylemat czy kupić już niedługo akwarium 23 L profilowane i ograniczyć się do kilku gupików i neonów? (Nie, nie chce bojownika, jedna rybka to dla mnie za mało, a koleżanka miała ich kilka i się pozjadały nawzajem...)
Czy może zaoszczędzić pieniądze i kupić 100 L?
Bardzo mi zależy, aby mieć w akwarium glonojada. Jednak czy to prawda, że w akwarium mniejszym niż 100 L nastąpi skarłowacenie i rybka umrze? Ile powinno być minimum litrów dla dwóch glonojadów?
Czy takie akwarium może stać pod zawieszonym na ścianie telewizorem? (Rzadko włączonym, ale jednak...)

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.


23.08.2011, 08:50 rainbow pisze
user
lepiej 100l możesz pozwolić sobie na więcej rybek niż 23 l gdzie możliwości masz ograniczone a napewno do 23 nie wpuścisz glonojada , ewentualnie kilka gupików i krewetki


24.08.2011, 01:57 ilonka333 pisze
user
Czy jeśli użyję sztucznych roślinek, szkodzi to w jakiś sposób rybom? Czy lepiej żywe roślinki? Podobno przy żywych roślinkach o wiele częściej trzeba sprzątać akwarium. Czy to prawda?


24.08.2011, 21:02 jasminaa pisze
user
Właściwie to odwrotnie. Przy żywych można rzadziej, bo działają jak naturalny filtr w akwarium, pobierają związki azotu z wody, czyli to co wydalają rybki i wykorzystują to do wzrostu, a ponadto produkują tlen. Sztuczne rośliny w niczym nie przyczyniają się akwarium, a poza tym są brzydkie. Na początek zakup rośliny proste w hodowli, zwartki, żabienice, nurzańce, mech jawajski, anubiasy, mikrozoria. Z czasem zyskasz doświadczenie i będziesz mogła kupić coś bardziej wymagającego. I na początek polecam większe akwarium niż 23L, najlepiej ok 100L, bo łatwiej jest w nim utrzymać stałe parametry wody. Jednak jeśli jest to w tym momencie dla ciebie zbyt kosztowne, to do takiego malutkiego litrażu polecam kupić bojownika. A przed zakupem ryby poczytaj o jej wymaganiach i jak najlepiej przygotuj dla niej zbiornik.


24.08.2011, 22:40 ilonka333 pisze
user
Miło wiedzieć. Czy da się jednak zapobiec aby nie urosły zbyt duże? W wielu akwariach są rośliny tak duże, że liście pływają po powierzchni, podczas gdy ja bym wolała aby nie dosięgały do niej. Wydaje mi się to atrakcyjniejsze.
Mam także dodatkowe pytanie. Załóżmy, że kupię akwarium 112 L (chociaż będę wtedy musiała na nie dłużej poczekać...).
Czy jeśli chciałabym tam wsadzić na pewno dwa zbrojniki, jednego samca bojownika i 4-5 cierniooczków kuhla (bo podobno są stadne, tak?), to co mogłabym tam jeszcze dołożyć, żeby nie było ich tam za dużo? Mam na myśli wybór z tych gatunków: kirysek pstry, bystrzyk karlik, danio pręgowany, gurami całujący, kirysek lamparci, mułojad, molinezja ostro usta, kirysek panda. Naprawdę mi się podobają, ale niestety chyba byłoby by ich dużo nawet na 112L gdybym chciała je wszystkie, więc muszę któreś wyeliminować.


25.08.2011, 20:30 jasminaa pisze
user
Jeśli nie chcesz mieć zbyt dużych roślin to trzeba wybierać mniejsze gatunki. Co do ryb, na pewno nie możesz mieć wszystkich tych jakie wymieniłaś. Nawet w takim sporym zbiorniku. W każdej strefie akwarium, czyli dno, środek i powierzchnia możesz dać po jednym gatunku ryb. Bojownika odradzam na tak spory litraż, bo miałam kiedyś w 112-tce i ryba nie czuła się dobrze. Musisz przejrzeć gatunki ryb jakie Cię interesują i najpierw o nich poczytać. Liczy się ich rozmiar strefa w akwarium oraz temperatura w jakiej mogą przebywać. Także usposobienie, czy są agresywne czy nie, po ile sztuk należy je trzymać. Jak już poczytasz i spodoba Ci się coś konkretnie to napisz i wtedy pomyślimy.


26.08.2011, 01:24 ilonka333 pisze
user
Pomyślałam trochę nad tym, zastanawiam się czy dokonałam dobrego wyboru:
Dno: 4-5 cierniooczków kuhla oraz 2 glonojady (czy one się rozmnażają pomiędzy podgatunkami? Bo chciałam po jednym z różnych kolorów: Zebra, jeśli ją znajdę, albo czerwonego lub niebieskiego i zastanawiam się, czy wziąć dwie samiczki, żeby się nie mieszały, czy samca i samiczkę)
Środek: min. 10 bystrzyków amandy
Środek/Góra: Molinezja ostrousta 4-5, 5-6 danio pręgowane lub lamparcie (zależy, które znajdę w sklepie).

Czy powinnam zrezygnować z któryś z nich? Zastanawiam się czy cierniooczki i glonojady się dogadają. I czy mogę sobie pozwolić na tyle ich u góry. Może powinnam zrezygnować z Molinezji lub Danio?
Wszystkie chyba są łagodne i lubią podobną temperaturę.


29.08.2011, 07:50 dzygi pisze
user
http://www.akwar.net/grupy/akwarystyczne-podstawy/forum/_/754/1

Pozdrawiam

Ostatnio edytowane: 29.08.2011, 07:50

28.04.2024, 05:58 Reklama pisze
user
Odpowiedz